Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Trochę historii


W roku 1986 ogłosiliśmy pierwszy, zamknięty konkurs na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży. Zaproszenie przyjęło kilkunastu autorów, powstało 14 tekstów. Po kilku latach (w roku 1991) konkurs był już propozycją otwartą, skierowaną do wszystkich zainteresowanych. Pisali do nas zarówno zawodowcy, uznani dramatopisarze, jak i młodzi debiutanci. Być może właśnie wtedy rozpoczęła się nowa era dramaturgii dla najmłodszych?

Pierwsze teksty publikowaliśmy w dwumiesięczniku „Sztuka dla Dziecka”, jednak w roku 1992 ukazuje się pierwszy zeszyt „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”, a w nim m.in. teksty Joanny Kulmowej, Andrzeja Maleszki, Jerzego Niemczuka, Macieja Wojtyszki…

W 1987 roku w Teatrze Nowym w Poznaniu Maciej Wojtyszko poprowadził warsztat dramatopisarski „Ołówek i gumka teatralna”, a od roku 1994 rozpoczęliśmy warsztatowe spotkania dramatopisarzy na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu. Zaczęła tam się kształtować międzypokoleniowa wspólnota piszących dla teatru.

W marcu 2005 zorganizowaliśmy Kongres Polskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży, którego pokłosiem jest opublikowany Raport o stanie polskiego teatru dla dzieci i młodzieży w latach 1989-2003. Jesienią 2005 postanowiliśmy powołać tzw. Scenę Czytaną, która jest miejscem prezentacji i konfrontacji najnowszych tekstów z oczekiwaniami młodych odbiorców.

Jest początek roku 2013. Centrum zgromadziło już ponad 1800 sztuk teatralnych, zorganizowało 23 edycje konkursu oraz 21 warsztatów dramatopisarskich, wydało 34 zeszyty Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Teksty opisane w tym katalogu – jest ich obecnie 484 - oraz ich autorzy promowani są na festiwalach teatralnych w Polsce i zagranicą. Wiele z tych sztuk wzbogaciło repertuar teatrów zawodowych i amatorskich.


                                            NOWE_SZTUKI_34_zmn.jpg