Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Katalog sztuk - opis sztuki
Informacja o sztuce:


Autor: Przybyła Piotr
Tytuł: Jezus, Latający Potwór Spaghetti i keczup
Streszczenie: Do leżącego krzyżem księdza homoseksualisty przychodzi nastolatek, który przeżywa kryzys wiary i chce wypisać się z Kościoła. Ksiądz rozmawia z nim obcesowo wypytując o intymne upodobania i nawyki oraz bezpardonowo je komentując. Duchowny jednocześnie przekonuje Małolata, że po świecie chodzą głównie grzesznicy, ludzie słabi i że Kościół nie jest wyjątkiem w tej kwestii. Z ust Księdza padają zdania i komentarze, które oburzyłyby i obraziły słuchających tego duchownych czy osób wierzących. Klecha rozliczając niedoszłego apostatę ze znajomości modlitw, pieśni, liczby odbytych pielgrzymek i wreszcie oceny z religii (szóstka z serduszkiem), próbuje dociec powodu decyzji Małolata. W końcu sam daje świadectwo wiary opowiadając, w jakich okolicznościach postanowił wstąpić do stanu duchownego. W międzyczasie pojawia się Kobieta opowiadająca o fizjologicznym cierpieniu swojego chorego na raka męża i zestawiając je z estetyzowanym cierpieniem świętego Jana Pawła II. Tekst kończy wypowiedź Małolata, który postanawia zostać mudżahedinem - obrońcą wiary, która jest "żywa" i totalna.
Przesłanie: Jednoaktówka mówi o kryzysie wiary, Kościoła oraz religii z perspektywy zarówno nastolatka, jak i dojrzałej kobiety oraz duchownego. Autor wykorzystując estetykę języka mediów zderza sfery sacrum i profanum, cytaty popkulturowe zestawia z klasyką literatury polskiej, prawdom wiary akompaniują przeboje Violetty Villas, Bajmu i piosenki oazowe. Smutne przesłanie o załamaniu się systemu wartości i upadku autorytetów jest opakowane w komizm języka rodem z gimnazjalnej ławki.
Wiek adresata: od 15 lat
Obsada: Ksiądz, Małolat, Kobieta (rola epizodyczna)
Zalecana na scenę: dramatyczną
Rok powstania tekstu:
Źródło pochodzenia tekstu: zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2015
Nagrody i wyróżnienia: wyróżnienie w ww. konkursie
Lokalizacja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Prapremiera:
Premiery:
Opracowanie: Agata Drwięga<< powrót << wyślij zapytanie >>