Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Katalog sztuk - opis sztuki
Informacja o sztuce:


Autor: Błaszczak Agnieszka
Tytuł: Dnia szóstego Bóg stworzył dzikie zwierzęta
Streszczenie: Wolny Ptak prosi Złotą Klatkę o zwierzątko. Pomimo błagań i zapewnień o własnej gotowości do wzięcia odpowiedzialności za żyjącą istotę, Złota Klatka nie wyraża zgody - jest jak rodzic, który zawsze "wie lepiej", co jest dobre dla jego dziecka. Dlatego zamiast zwierzątka, na urodziny obdarowuje Wolnego Ptaka... książką o zwierzętach. Jednocześnie Z.K. nie ufa dziecku i chce sprawować nad nim kontrolę - rozważa śledzenie W.P. w trakcie jego zabawy urodzinowej. Dowiadujemy się, że Z.K. również kiedyś marzył o pupilku aż do momentu, w którym przyniósł do domu małą znajdę. W.P. robi to samo - pod bluzą przemyca kociątko (Nagle). Zwierzak szybko go rozczarowuje, ponieważ nie chce się bawić. Kiedy tajemnica wychodzi na jaw, żadna ze stron nie chce ustąpić. W swoim ostatnim monologu Złota Klatka mówi o drugim zwierzątku tak, jakby mówiła o dziecku powoli dojrzewającym i zyskującym niezależność. W ostatniej scenie Z.K. wymusza na Wolnym Ptaku, by wziął kluczyki od samochodu i zawiózł kociaka do schroniska. W tym miejscu utwór się kończy.
Przesłanie: Jednoaktówka jest tekstem o rozmaicie rozumianej odpowiedzialności: od tej, jaką bierzemy na siebie podejmując się opieki nad zwierzęciem, po odpowiedzialność za swoje decyzje, którą w pewnym momencie życia każdy z nas musi przejąć To także tekst o nadopiekuńczych rodzicach z jednej strony chcących czuwać nad dziećmi przez ich całe życie, z drugiej niewierzących w zdrowy rozsądek pociech, z trzeciej zaś usiłującej uchronić dziecko przed własnymi błędami młodości.
Wiek adresata: młodzież od 12 lat i rodzice nastolatków
Obsada: Wolny Ptak, Złota Klatka, Nagle
Zalecana na scenę: dramatyczną
Rok powstania tekstu:
Źródło pochodzenia tekstu: zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2015
Nagrody i wyróżnienia:
Lokalizacja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Prapremiera:
Premiery:
Opracowanie: Agata Drwięga<< powrót << wyślij zapytanie >>