Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Katalog sztuk - opis sztuki
Informacja o sztuce:


Autor: Németh Ákos
Tytuł: Babett kłamie
Streszczenie: W dramacie zostały przedstawione relacje między członkami grupy młodych ludzi z małego miasteczka w momencie, gdy dołącza do nich nowa dziewczyna, Babett. Tytułowe kłamstwo jest dla bohaterki rekompensatą, wymyśla to, czego nie ma lub co straciła, a wymyśloną, życzeniową historię swojego życia przedstawia nowym znajomym. W swoich opowieściach –zamiast córką rozwiedzionej matki, sprzątającej w pobliskiej willi – jest córeczką bogatego biznesmena. „Bogata” dziewczyna szybko znajduje się w centrum zainteresowania grupy. Obiecuje, że z okazji urodzin ojciec zabierze ją wraz z przyjaciółmi w daleką podróż. Nim to nastąpi, każdy z bohaterów musi dać jej prezent – podjąć rzucone przez nią wyzwanie. Tak zaczyna się niebezpieczna zabawa – na granicy zmyślonego i realnego życia – która doprowadzi do tragedii. Postępowanie dziewczyny domaga się negatywnej oceny. Jednak ocena bohaterki staje się mniej jednoznaczna, gdy na podstawie tekstu rekonstruujemy jej historię, która determinuje jej postępowanie.
Przesłanie: Postać Babett, jej czyny i słowa, skłaniają do refleksji czym jest prawda i kłamstwo. Mowa tu także o rozpaczliwym pragnieniu bycia lubianym i akceptowanym nie tylko przez innych, ale i przez samego siebie.
Wiek adresata: od 13 lat
Obsada: Babett, Nina, Szymon, Karin, Policjantka, Matka Babett
Zalecana na scenę: dramatyczną, teatru radiowego, teatru telewizji
Rok powstania tekstu: 2014
Źródło pochodzenia tekstu: od autora
Nagrody i wyróżnienia:
Lokalizacja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i 36. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, tłum. z węgierskiego Jolanta Jarmołowicz
Prapremiera:
Premiery:
Opracowanie: Joanna Żygowska<< powrót << wyślij zapytanie >>