Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2010-09-22
Premiera "Pod-Grzybka" Marty Guśniowskiej w Opolu


Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
zaprasza na premierę

Marta Guśniowska
Pod-Grzybek

25 września 2010


reżyseria: Petr Nosalek


"Pod-Grzybek" - będzie [...] dziełem sprawdzonego już czesko-polskiego duetu Petr Nosalek - Marta Guśniowska. Ich ostatnim dokonaniem na opolskiej scenie był spektakl "O mniejszych braciszkach św. Franciszka", który m.in. wygrał Warszawski Pałac Teatralny. Był też nagradzany na ostatnim Ogólnopolskim Festiwalu Teatru Lalek (za spektakl, reżyserię, scenografię oraz muzykę), a na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zdobył aż trzy wyróżnienia, w tym za tekst Guśniowskiej, która jest w tej chwili czołowym polskim dramatopisarzem, jeśli chodzi o teatry lalek. - Takiego talentu w Czechach nie ma - podkreśla Nosalek. Choć opolski teatr nie jest jedyną polską sceną, gdzie przyszło mu pracować, przyznaje, że to tutaj czuje się najlepiej. - Do Opola przyjeżdżam po prostu jak do przyjaciół, nawet panie w sklepie spożywczym już mnie poznają - śmieje się reżyser.

Tym razem Nosalek wziął się za tekst Guśniowskiej... o umieraniu. I również będzie to spektakl zrealizowany z myślą o dzieciach. Bo "Pod-Grzybek" to historia o starym lisie, który ginie, chcąc uchronić przed śmiercią młodego lisa. Żegnają go wszystkie leśne zwierzęta (w tym pies myśliwego, który całe życie udawał, że swojego przyjaciela - starego lisa nie umie złapać).

- Śmierć jest dla dorosłych tematem tabu, zwłaszcza w czasach kultu młodości. Często boją się o niej rozmawiać. Guśniowska wręcz przeciwnie - robi to z ogromnym poczuciem humoru, bardzo ciepło. Ale puszcza też oko do dorosłych widzów - mówi reżyser. - Nie boję się reakcji dzieci na to przedstawienie, a o tym, czy ono przyniesie takie laury jak "O mniejszych braciszkach św. Franciszka", w ogóle nie myślę. Niesamowitą radość sprawia mi tworzenie przedstawień dla dzieci, zwłaszcza od kiedy mam wnuki - dodaje.

"Pod-Grzybek" pokazany zostanie 25 września o godz. 17 na Małej Scenie i jest on przeznaczony dla dzieci od siódmego roku życia.


Z artykułu Anny Machnik i Anity Dmitruczuk
"Gazeta Wyborcza", 9 września 2010

powrót