Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2010-02-11
Recenzja z prapremiery sztuki "Adonis ma gościa"

 

Dzieci lubią filozofię. Pod warunkiem, że dyskutują o niej ptaki

Jak nakłonić młodych widzów, żeby przez dwie godziny śledzili niemal filozoficzną dysputę między papugą a wroną? Obsadzić w tych rolach Elżbietę Okupską i Izabellę Malik. Jak w "Adonis ma gościa" Teatru Rozrywki.

Za złotymi kratami, w klatce wyłożonej czerwonym dywanem ma swoje królestwo papuga Adonis. W jednoosobowej monarchii ptak jest tym najmądrzejszym i najpiękniejszym, a ludzie karmiący go co dzień w jego mniemaniu są wytresowaną do tego celu służbą (...) Owo kolorowe rozkapryszone ptasie bóstwo pewnego dnia musi zacząć dzielić swoje królestwo z "czarną kupką czegoś", jak mówi z obrzydzeniem. Ludzie do jego pałacowej klatki wkładają bowiem znalezioną na ulicy poturbowaną wronę, która, przeciwnie do papugi, od razu zyskuje sympatię widzów.

Sztukę na dwa ptaki napisał i wyreżyserował w Teatrze Rozrywki zaprzyjaźniony z chorzowską sceną Niemiec Fred Apke. I od razu trzeba przyznać, że polska prapremiera ma swój niepowtarzalny kształt ze względu na obsadę. Dumną papugę w "Rozrywce" gra gościnnie Elżbieta Okupska, zaś partneruje jej Izabella Malik jako wrona o imieniu Węgiel. Obie aktorki dramatyczne, choć nie grają na co dzień repertuaru dla dzieci, doskonale nawiązują kontakt z widownią. Bez ich zdolności uwodzenia słowem spektakl, który jest w tym przypadku niekończącą się dysputą (momentami iście filozoficzną), byłby klapą. Tymczasem Okupska i Malik sprawiają, że widownia słucha ich skupiona przez dwie godziny (...).

Elżbieta Terlikowska zostawiła na scenie jedynie ażurową klatkę i tylko dwa przepiękne ozdobniki w postaci pierzastych kostiumów. Apke nie zaprasza bowiem na wizualne widowisko, ale na kameralne spotkanie, które ma być początkiem dyskusji młodych z dorosłymi. Napisał opowieść z morałem. O przyjaźni, która może zrodzić się pomiędzy zupełnie odmiennymi stworzeniami, ale nie kryjąc, że przyjaźń to nie tylko śmiech, lecz i łzy oraz cały szereg trudności (...)

Sztuka "Adonis ma gościa" została nagrodzona na XX Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w 2009 roku. Chorzowska prapremiera to na pewno propozycja dla starszych dzieci, które przyjdą z rodzicami lub nauczycielami gotowymi do rozmowy o wolności, przyjaźni i rodzinie.

Aleksandra Czapla-Oslislo
"Gazeta Wyborcza" (3 lutego 2010)powrót