Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2009-05-18
"Na Arce o ósmej" w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum


zaprasza na premierę


ULRICH HUB

Jak pingwiny arką popłynęły

23 maja w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum odbędzie druga w Polsce premiera sztuki "Na arce o ósmej" Ulricha Huba.


reżyseria: Petr Nosálek
tłumaczenie: Lila Mrowińska-Lissewska
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Krzysztof Dzierma


OBSADA:
Pierwszy Pingwin - Bartosz Socha
Drugi Pingwin - Krystyna Nowińska
Trzeci Pingwin - Mirosław Kotowicz
Gołąb - Jacek Popławski
Noe - Marek Dindorf
animacja - Katarzyna Kuderewska
animacja - Piotr Gabriel


"Jak pingwiny Arką popłynęły" Ulricha Huba to ostatnia premiera, jaką w tym sezonie przygotowuje Śląski Teatru Lalki i Aktora "Ateneum".

Tekst współczesnego autora z Berlina odniósł już spory sukces. W Niemczech Ulrich Hub otrzymał za niego Deutscher Kinderhörspielpreis (nagrodę za słuchowisko dla dzieci) oraz Kinderliteraturpreis (nagrodę literacką za twórczość dla dzieci). We Francji wersję książkową uhonorowano Prix Tam-tam du Livre de Jeunesse (za książkę dla młodzieży) oraz Prix Sorcières 2009 (nagrodą stowarzyszenia księgarzy). Sztuka przetłumaczona niedawno na język polski z pewnością szybko stanie się przebojem repertuarowym na naszych scenach.

Dodajmy, że inscenizacja Teatru Ateneum w reżyserii Petra Nosálka, ze scenografią Pavla Hubički i muzyką Krzysztofa Dziermy jest drugą realizacją tego tekstu w Polsce.

Intrygująca historia opowiada o przygodach pingwinów oraz o ich wystawionej na poważną próbę przyjaźni, przede wszystkim jednak porusza w lekki, bardzo przystępny dla najmłodszych sposób istotne problemy filozoficzne. Bohaterowie kłócą się o to, czy Bóg istnieje, a jeśli tak, to dlaczego go nie widać, czy jest sprawiedliwy, czy może złośliwy, co jest dobre, a co złe, czy można zrobić komuś krzywdę i nie ponieść za to kary... Wyłania się z tego charakterystyczna dla dzieci ciekawość świata i oczywista dla ich wieku naiwność, ale też odwaga z zadawaniu ważkich pytań, trafność spostrzeżeń i prowokacja do samodzielnych refleksji.

Zaskakujące sytuacje, dobre tempo i mądry dowcip to niezaprzeczalne walory sztuki niemieckiego dramaturga, a błyskotliwe dialogi, świetnie przetłumaczone przez Lilę Mrowińską-Lissewską, docenią nie tylko mali, ale i duzi widzowie, którzy powinni obejrzeć spektakl choćby po to, by przekonać się, że z dzieckiem można i trzeba rozmawiać na poważne, dorosłe tematy.

Nie zdradzamy tu treści, by nie zepsuć teatralnej zabawy. Możemy jednak uchylić rąbka tajemnicy: zaskoczone Potopem pingwiny na rozkaz Gołębia stawiają się z biletami o ósmej na Arce (tak zresztą brzmi oryginalny tytuł utworu). Co dalej – zobaczcie sami.

Przedstawienie rozgrywa się w kilku płaszczyznach scenicznych (plan aktorski przeplata się ze scenami lalkowymi oraz efektownymi projekcjami), kolorowe kostiumy przywodzą na myśl konwencję cyrku, a wykonawcy w osobach Bartosza Sochy, Krystyny Nowińskiej, Mirosława Kotowicza (Pingwiny), Jacka Popławskiego (Gołąb), Marka Dindorfa (Noe) oraz Katarzyny Kuderewskiej i Piotra Gabriela (animacja) dwoją się i troją, by zabawa i refleksja znalazły się w równych proporcjach.

Renata Chudecka
kierownik literacki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum
Materiały Teatru
16 May 2009


powrót