Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2015-12-09
"Ony" Marty Guśniowskej dla niewidomych i słabo widzących

„ONY”

Tekst: Marta Guśniowska

Reżyseria: Ewa Pilawska

Obsada: Małgorzata Goździk, Katarzyna Grabowska,

Marta Jarczewska, Jarosław Dziedzic, Jakub Firewicz, Damian Kulec, Michał Lacheta

Inspicjent/Sufler: Małgorzata Urzędowska

Didaskaliusz: Arkadiusz Wójcik

Premiera 9 grudnia 2015

Teatr Powszechny w Łodzi

 

Dzisiaj na Małej Scenie Teatru Powszechnego 48. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących - "Ony" jednej z najciekawszych autorek sztuk dla dzieci i młodzieży. Spektakl - jak wszystkie w ramach projektu - społecznie wyreżyserowała dyrektor Ewa Pilawska.

"Ony" to sztuka dla młodzieży, czyli dla ludzi, którzy powoli żegnają się z wiekiem dziecięcym, by w końcu zacząć rozumieć świat i funkcjonować w nim w sposób bardziej świadomy - by stać się dorosłymi. Ale to też sztuka dla dorosłych, którzy pamiętają ten moment i te wydarzenia, gdy stawali się dopiero dorosłymi.

Znakomity, wielopoziomowy tekst Marty Guśniowskiej to bajka rebours. To uniwersalna opowieść o współczesnym świecie, o naszych zmaganiach, lękach i drzemiących w nas potworach. Główny bohater, po stracie matki wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie znał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania. Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, ma niesamowite przygody, by w finale osiągnąć spokój. A może po prostu, aby dorosnąć?

Marta Guśniowska do tej pory napisała około pięćdziesięciu tekstów, z czego ponad połowa została wystawiona na scenach polskich teatrów. Guśniowska otrzymała za sztukę Ony nagrodę w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w 2013 roku oraz główną nagrodę za najlepszy tekst Ony na 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

teatr_czytany_Ony__1_.jpg

Źródło

Opis sztuki w Internetowym Katalogu Współczesnych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

 

 powrót