Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2015-11-24
Gripari wg Derlatki!

 „Wróżka z kranu”

Autor: Pierre Gripari

Przekład: Barbara Grzegorzewska

Dramaturgia i reżyseria: Michał Derlatka

Obsada: Sylwia Góra Weber, Zofia Nather, Magdalena Smuk, Piotr Srebrowski, Marek Tynda

Muzyka: Tomasz Gadecki

Scenografia i światła: Tomasz Weber

Czas trwania: ok. 60 min

spektakl przeznaczony jest dla młodzieży i widzów dorosłych (od 16. roku życia)

Produkcja: Fundacja Teatru BOTO

Premiera: 27 listopada 2015, godz. 20:30, Teatr na Plaży


„Szczęśliwa, skromna rodzina, normalni ludzie, normalne życie a tu bach – taka kara Boska. Takie nieszczęście. Kto by się spodziewał? Tylko za jakie grzechy, pytam? Dlaczego akurat my?” – docieka rozgoryczony Albert A. (56 l.). Barbara A. (54 l.) dodaje: „Najpierw myślisz – taki dar losu. Takie szczęście. Taka okazja. Z dnia na dzień stajesz się kimś… A po paru dniach wszystko zaprzepaszczone… Wszystko. Tragedia… Koszmar. Po prostu koszmar… Dlaczego pytam? Dlaczego?”

Albert i Barbara A. zgodzili się podzielić z Państwem swą tragiczną historią i opowiedzieć o przerażającym spotkaniu z Wróżką z Kranu. Warto ich posłuchać. Ku przestrodze.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Teatr na Nowe Czasy, realizowanego ze środków Gminy Miasta Sopot oraz współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Projekt "Teatr na Nowe Czasy" to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Teatru BOTO i Fundacji Pomysłodalnia.

Wstęp wolny (zgłoszenia: teatrnanoweczasy@gmail.com)

***

Premierze spektaklu "Wróżka z kranu" towarzyszyć będą warsztaty dramaturgiczne:

Prowadzenie: Michał Derlatka

Termin: 30 listopada (poniedziałek), godz. 17:00-20:00

Miejsce: sala prób Teatru na Plaży (ul. Mamuszki 2, 81-718 Sopot)

Wstęp wolny

Warsztaty dramaturgiczne oparte na metodach twórczych wykorzystanych w procesie powstawania spektaklu "Wróżka z kranu". Sprawdzimy, jak pozornie obca konwencja narzucona danemu tekstowi potrafi zupełnie zmienić jego wymiar, znaczenie, przekaz. Zapraszamy osoby, pragnące rozwijać swoje zainteresowania związane z dramatopisarstwem i literaturą. Mile widziani studenci, licealiści, członkowie amatorskich i offowych grup teatralnych z regionu. Zapraszamy osoby od 16. roku życia, które wezmą również udział w pokazie spektaklu oraz w dyskusji z twórcami.

--

Michał Derlatka

dwukrotny absolwent PWST Kraków/ Wrocław na wydziałach Aktorstwa Dramatycznego oraz Reżyserii Dramatu, specjalizuje się w realizacji spektakli szeroko pojętego teatru lalek, teatru przedmiotu, formy oraz teatru młodego widza. Ma w swym dorobku reżyserskim różnorodny repertuar skierowany tak do widzów młodych, jak i dorosłych, w dużej mierze operujący plastycznymi środkami wyrazu.

Przez ostatnie lata realizuje z powodzeniem spektakle w teatrach dramatycznych i lalkowych w całej Polsce (m. in. Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Miniatura w Gdańsku, Wrocławski Teatr Lalek) Jako aktor współpracował m. in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz Teatrem CAPITOL. Jako asystent reżysera pracował głównie w Hiszpanii, gdzie spędził rok studiując reżyserię i dramaturgię w Institut del Teatre w Barcelonie (asystent reżyserów takich jak m. in. Ramón Simó, Roberto Romei czy Oriol Broggi w Narodowym Teatrze Katalońskim), asystował także reżyserom w Polsce (Romuald Wicza-Pokojski, Beata Pejcz i in.). Wyreżyserował m.in. spektakle: "Fahrenheit" w Teatrze Miniatura, "Podróże Guliwera" w Teatrze Wybrzeże, a ostatnio "Może morze" we Wrocławskim Teatrze Lalek. Prowadzi "Lekcje niegrzeczności w Teatrze Wybrzeże.

Działa też niezależnie, prowadząc Fundację Sopot Centralny, która wspiera i promuje działalność artystyczną, współtworząc i animując kulturę lokalną i globalną. Ponadto pisze scenariusze, miewa epizody pedagogiczne, realizuje niezależne przedsięwzięcia teatralne.

Wrozka_z_kranu_autor_Joanna_So__wka_Sowin__ska.png

Opis sztuki w Internetowym Katalogu Współczesnych Sztuk dla Dzieci i Młodzieżypowrót