Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2015-11-19
39. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

Mamy przyjemność przedstawić najnowszy 39. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży. Znajdą w nim Państwo siedem wybranych utworów pochodzących z  rozstrzygniętego w maju 2015 roku 26. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz jeden spoza konkursu, tekst dramatyczny Maliny Prześlugi Chodź na słówko 2 napisany przez autorkę specjalnie dla Centrum Sztuki Dziecka (na jego podstawie powstał spektakl w reżyserii Jerzego Moszkowicza, którego prapremiera miała miejsce na Scenie Wspólnej 9 czerwca 2015 roku więcej )

Wyselekcjonowane do publikacji teksty skierowane są zarówno do młodszych odbiorców (np. A morze nie Maliny Prześlugi, Jakby nigdy nic Danuty Parlak) jak i do widowni młodzieżowej (np. Januszek idzie na dyskotekę Sebastiana Równego). Utwory prezentują  szerokie spektrum tematów i problemów dotyczących młodych odbiorów.


Spis treści:

 • ·         Malina Prześluga, A morze nie
 • ·         od 8 lat

Jesteś głupi! Jesteś taki głupi! Przeklęty, durny Bałwan! Nie będziesz tu siedział i się rozpuszczał, tylko w tej chwili ruszysz te swoje przybłocone, koślawe, grubaśne trzy kulki i pójdziesz ze mną, bo jeśli tu zostaniesz, to umrzesz, a ja nie pozwolę, żebyś umarł! Ty też jesteś moim najlepszym przyjacielem, ty zwariowana, brudna kupo śniegu!”

więcej

Prapremiera dramatu miała miejsce we Wrocławskim Teatrze Lalek 14 listopada 2015 roku więcej


 • ·         Agnieszka Błaszczak, Dnia szóstego Bóg stworzył dzikie zwierzęta
 • ·         od 12 lat

„pierwsze zwierzątko pojawiło się samo. samo. chyba samo. razu pewnego było bardzo ciepło i bardzo nie świeciło słońce za to bardzo świecił księżyc i świat dookoła był bardzo wesoły i bardzo rozmazany duszny. z tego ciepła światła rozmazania duszności ktoś się wyłonił. wszedł wyszedł. i nagle okazało się że jest. zwierzątko. pojawiło się samo.

było bardzo małe i mogło mieszkać w tajemnicy. przed innymi. było tylko moje. do zwierzątka nie było instrukcji obsługi. nie wiem czy było mu zimno czy zgłodniało czy sobie coś złamało posmutniało zachorowało zrezygnowało się obraziło czy mnie nie polubiło. uciekło.”

więcej


 • ·         Krystyna Chołoniewska, Johanna
 • ·         od 12 lat

„Sukienka się pomięła. Miałam podobną, atłasową. Dawno temu. Kiedy nikt nie mówił o wojnie. Jaka wojna? U nas nie było wojny. Wojna jest wtedy, kiedy żołnierze walczą, kiedy są bitwy. U nas nic takiego nie było. Tylko auta wojskowe jeździły tam i z powrotem. Kiedyś szłyśmy z Leną lasem pod górę, a drogą sunęła limuzyna, czarna, elegancka, za nią druga i trzecia. Lena powiedziała, że na Bismarckhohe  jedzie ktoś wyższy niż generał, może sam Himmler. Nie wiedziałam, kto to. I nie pytałam. A potem, zimą, widziałyśmy z okna, jak wojskowe auta jadą kawalkadą w dół, w stronę Bad Warmbrunn. Uciekają – powiedziała mama i kazała zasłonić okna. Wszyscy żołnierze wyjechali. Niektórzy sąsiedzi też. Rodzice ciągle słuchali radia i bardzo się kłócili. Mama płakała. Pewnie dlatego, że Niemcy przegrali.  Lena mówiła, że teraz, jak wojna się skończyła, wszyscy Niemcy są przegrani. My też. A przecież nic nie mieliśmy do tej wojny. Ani mama, ani tata, ani Lena, ani ja. Wcale jej nie chcieliśmy.”

 

 • ·         Mirosława Moszczyńska, Królewskie zmartwienia i smok, którego nie ma
 • ·         od 6 lat

„O ja nieszczęśliwy! Mój syn szaleje na salonach, córka myśli tylko o sukniach i kapeluszach, żona plotkuje z koleżankami. Jestem przygnębiony, w sąsiednich królestwach stroją sobie z nas żarty, najwięcej kpią z naszej kozy w herbie. Moja wina, że mój pradziad pasał kozy? Nawet mój Błazen jest głupi i nie potrafi niczego doradzić!

Słyszałeś kiedyś o błaźnie Stańczyku? To był ktoś! To był mądry doradca! A ty?

Ty jesteś zwykłym pawiem stroszącym pióra! Pasujesz do dworskiej menażerii, próżniaku.”

więcej

 

 • ·         Danuta Parlak, Jakby nigdy nic
 • ·         od 4 lat

„Mrówka Dorota nie miała czasu, żeby się zastanawiać nad tym, co zobaczyła, bo praca czekała. Pobiegła dalej ze swoim ładunkiem. NIC tymczasem siedziało skromnie na miejscu nasturcji. Tylko usta rozciągnęło w szerokim uśmiechu.”

więcej

 

 • ·         Piotr Przybyła, Jezus, Latający Potwór Spaghetti i keczup
 • ·         od 15 lat

„Nie, nie wierzę.

////////////////////////

I nie wierzę, że powtórnie przyjdzie.

//////////////////////

A może jest już między nami?

////////////////////

Halo!

Dżizas!

Tutaj jestem!

Poznajesz?

To ja!

Proch mizerny.

Gówienko małe.

//////////////////////

Twoje dzieło…

////////////////

Kto wie?

Może uzdrawia ludzi, a oni mają go za bioenergoterapeutę z Radomia.

Naucza, a oni widzą w nim schizofrenika.

Zbawia, a wszyscy myślą, że to kolejny wkręt Wardęgi na YouTube.

////////////////////

Ja tak nie myślę.

//////////////////

Ja nie wierzę.

//////////////////

Wierzy mi ksiądz?”

więcej


 • ·         Sebastian Równy, Januszek idzie na dyskotekę
 • ·         od 13 lat

„Dzisiaj zajęcia poświęcimy przydawce. Chociaż ta wiedza tak naprawdę wam się do niczego nie przyda. Ani w szkole, ani w życiu. Zwłaszcza, że i tak nie przejdziecie do liceum i nie uda wam się zdać matury. A jak zdacie, to i tak zostaniecie bezrobotnymi. A jeśli jakimś cudem znajdziecie pracę, to za najniższą krajową i bez szans na emeryturę.”

 

 • ·         Malina Prześluga, Chodź na słówko 2
 • ·         od 7 lat

„Aha... A w ogóle wiesz, że Toperz jest teraz Futrzakiem? A ja Piłką, no, już mówiłam. bo słuchaj, taki jeden Logoped nam powiedział, że nie musimy być takimi słowami, jak nas wypowiedziano, tylko takimi, jak chcemy i teraz my z Futrzakiem, czyli z Toperzem, no wiesz, my sobie wszędzie chodzimy i jeździmy, i opowiadamy ludziom o tym, że każdy może być tym, kim chce i jest naprawdę fajnie, wiesz, bo poznaliśmy dużo, dużo dzieci i, i, i ja mam swój fanklub, kury mi założyły, pamiętasz, bo chciałam być jak one, myślałam, że to takie, no wiesz, dumne i mądre ptaki, a ty mi pierwszy powiedziałeś, że, że, że one… no wiesz.”


NOWE_SZTUKI_39_okladka_page_001.jpg


 

Zapraszamy do składania zamówień!

Prosimy je kierować pod adres:  zrudzinski@csdpoznan.pl


Jak kupić

 

powrót