Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2015-10-28
Nagrody dla Maliny Prześlugi

Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży wspomógł dramatopisarski debiut przynajmniej kilku twórców, bez których trudno sobie wyobrazić współczesną polską dramaturgię dla dzieci i młodzieży. Zalicza się do nich Malina Prześluga, która w "Nowych Sztukach..." debiutowała tekstem "Jak jest" w 2007 roku, a teraz jest jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych autorek młodego pokolenia. Jej nazwisko figuruje w repertuarach większości polskich teatrów, a utwory publikowane w "Nowych Sztukach..." doczekały się już 12 premier w teatrach profesjonalnych (do tej liczby nie wliczamy adaptacji ani tekstów pisanych na zamówienie m.in. Teatru Animacji, gdzie Malina pracuje jako etatowy dramaturg). Do najczęściej wystawianych dramatów Maliny należy "Najmniejszy bal świata" (zeszyt 29), który doczekał się już 4 realizacji. Ta najsłynniejsza - w reżyserii Pawła Aignera (Baj Pomorski w Toruniu, luty 2012) została wyróżniona atestem Polskiego Ośrodka stowarzyszenia ASSITEJ. To samo wyróżnienie przyznano również adaptacji "Pręcika" (zeszyt 32) w reż. Zbigniewa Lissowskiego (Baj Pomorski, grudzień 2012). Oba spektakle prezentowano w tym roku na Festivalu Gavroch w Moskwie.

Sukcesy naszych autorów niezwykle nas cieszą, dlatego z radością dzielimy się z Państwem informacją, że 20 października br. Prześluga została wyróżniona przez prof. Małgorzatę Omilanowską, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  za swoje dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci.

Na tym dobre nowiny się nie kończą. 9 października nasza Malina, wraz  z zaprzyjaźnionymi z CSD Bogusławem Kiercem oraz Lidią Amejko,  została zwyciężczynią konkursu dramaturgicznego (wtw://strefy kontaktu 2016), którego organizatorem był Wrocławski Teatr Współczesny. Ich prace wybrano spośród 32 utworów. Dodatkowy powód do dumy stanowi fakt, że „Garnitur prezydenta” Prześlugi i „Silesia, Silentia” Amejko wejdą do repertuaru WTW w 2016 roku.

 

fot_piotr_hawalej.jpg

 

Gratulujemy!powrót