Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2015-10-02
Ulrich Hub "Kangur"

Teatr Animacji w Poznaniu zaprasza w sobotę 2 października o godzinie 13.00 na pierwsze w tym sezonie spotkanie z Nową Dramaturgią! 

Czytanie „Kangura” Ulricha Huba (znanego polskim widzom przede wszystkim z tekstu: „Na arce o ósmej”) będzie pierwszą prezentacją tej sztuki w kraju.

Gościem spotkania będzie Lila Mrowińska–Lissewska, która przetłumaczyła tekst sztuki z języka niemieckiego.

Dwa młode koty, Lucky - czarna pantera i Pasza – biały tygrys, razem ze swoim Trenerem przygotowują się do konkursu o złoty puchar Księżniczki. Tworzą zgrane trio, aż do momentu, kiedy zwierzaki zaczynają zastanawiać się nad orientacja seksualną Trenera. Dochodzą do jedynego, wg nich słusznego, wniosku – Trener musi być gejem! Odkrycie to jest na tyle zaskakujące i niewygodne, że postanawiają uciec. Nie są jednak przygotowane do życia w świecie, gdzie nikt się nimi nie opiekuje (dotychczas robił to Trener). Na szczęście spotykają Django – kangura boksera, który zarówno swoją profesją jak i zaradnością robi na nich ogromne wrażenie. Kangur przekonuje koty do powrotu i udziału w występie, nad którym tak długo pracowały. Django, który jest gejem, uświadamia im także, że orientacja to nie wybór, a coś z czym się rodzimy i nie ma znaczenia to, kogo dążymy uczuciem pod warunkiem, że jest ona szczere, prawdziwe i nikomu nie wyrządza krzywdy. Trener jest zachwycony powrotem swoich ulubieńców, gdy jednak okazuje się, że ich nowy kolega Kangur jest homoseksualny, nie chce mieć z nim nic wspólnego, co bardzo zaskakuje zwierzęta, które snuły już plany zeswatania tej dwójki. Chwila występu zbliża się nieubłaganie, czy uda im się dojść do porozumienia, czy będzie sukces?
Tekst pokazuje jak często i łatwo dajemy się zwieść pozorom. Boimy się i wyolbrzymiamy to, co nieznane, a stereotypy przyjmujemy jako jedyną i niepodważalną prawdę. Niemiecki dramatopisarz w ciekawy, bardzo przystępny i neutralny sposób wyjaśnia dzieciom różnice pomiędzy homo- i heteroseksualizmem.

12049137_1057259260951305_3966652349998940233_n.jpg
Opis sztuki w Internetowym Katalogu Współczesnych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

powrót