Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2015-09-18
Prapremiera "Pierwszego człowieka świata" Marii Wojtyszko w katowickim Teatrze Rawa

Po pięciu latach od publikacji "Pierwszego człowieka świata" Marii Wojtyszko w "Nowych Sztukach…" tekst doczeka się swojej prapremiery! Odbędzie się ona 19 września 2015 na scenie Teatru Rawa. Katowicki teatr niezależny działa już od czterech lat, ale dotychczas przychodzili do niego tylko dorośli widzowie. Reżyserii podjął się Hubert Bronicki, dla którego doświadczenie pracy nad tym tekstem będzie zarazem pierwszym zetknięciem z dziecięcym odbiorcą. Artysta przyznaje, że jest to trudne wyzwanie, ale podkreśla też, że tekst Wojtyszko jest źródłem wielu inspiracji oraz podstawą do ciekawej pracy całego zespołu.


autor: Maria Wojtyszko

reżyseria: Hubert Bronicki

asystent reżysera: Ena Kielska

scenografia i kostiumy: Ewa Kubiak, Bartosz Socha, Hubert Bronicki

muzyka: T.Rawa

reżyseria światła: Maciej Dziaczko

materiały graficzne: Sybilla Skałuba

obsada: Anna Gamrot, Ewa Kubiak, Kornel Sadowski, Bartosz Socha

Premiera 19 września 2015


 pierwszy_czlowiek_swiata_rawa.jpg

"Pierwszy człowiek świata" będzie opowieścią o fenomenie życia, która podobno zachwyci nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Jej bohaterem jest Praktoś, tytuły pierwszy przedstawiciel gatunku ludzkiego na ziemi, owoc miłości panny Pramyszy i Presłonia, kiedy świat był jeszcze cały szary, zanurzony wśród piachu i skał.

Chłopiec wyrusza w podróż w celu odnalezienia swojej tożsamości. Poznaje otaczający go świat i rządzące nim prawa natury, odkrywa kolory oraz dowiaduje się, czym jest praca. W dodatku przeżyje wiele fascynujących przygód: będzie walczył z chrzęszczącym Piaskiem, wygra z przebiegłą Gorączką, przez chwilę stanie się nawet Królem Świata, a w finale poszukiwań pozna miłość swojego życia i znajdzie dla siebie właściwe miejsce na ziemi.

(Pierwsza czytana prezentacja sztuki  Marii Wojtyszko Pierwszy człowiek świata  w wykonaniu Ireny Dudzińskiej, Bożeny Borowskiej, Zbigniewa Grochala, Andrzeja Lajborka  z  poznańskiego Teatru    Nowego  oraz  Marcina  Chomickiego z Teatru Animacji w Poznaniu, odbyła się podczas Warsztatów dramatopisarskich w Obrzycku w 2010 roku.)

 

Opis sztuki w Internetowym Katalogu Współczesnych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

 powrót