Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2015-08-21
Promocja książki „Inne Kaczątko i … inne , nie tylko bajki. Antologia nowych polskich sztuk dla dzieci i młodzieży"
Instytut Polski we współpracy z Wydawnictwem „Black Flamingo Publishing” w Sofii zorganizował promocję bułgarskiego wydania antologii „Inne kaczątko i … inne nie tylko bajki. Antologia nowych polskich sztuk dla dzieci i młodzieży” w Teatrze Młodzieżowym w Sofii.

Książka  została wydana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sofii z okazji Roku Teatru Polskiego. Znalazło się w niej dziesięć sztuk teatralnych, takich autorów jak: Izabela Degórska, Maciej Wojtyszko, Liliana Bardijewska, Marta Guśniowska, Malina Prześluga,  Robert Jarosz,  Iwona Kusiak i Cezary Żołtyński.  Wyboru sztuk dokonał  Zbigniew Rudziński, główny instruktor w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, który jest również autorem wstępu napisanego specjalnie do bułgarskiego wydania książki. Przekładu sztuk dokonali doświadczeni tłumacze: Antoaneta Popowa, Bożko Bożkow, Elżbieta Eysymont, Prawda Spasowa i Wera Dejanowa.  Autorem projektu okładki jest prof. Lech Majewski.

Celem wydania antologii jest zapoznanie bułgarskiego środowiska teatralnego z najnowszą polską dramaturgią dziecięcą i zachęcenie bułgarskich reżyserów  do wystawienia sztuk na scenach teatralnych.


Spotkanie poprowadził Michail Bajkow, dramaturg, zastępca dyrektora Teatru Młodzieżowego w Sofii. Książkę przedstawiła   prof. Wioleta Deczewa, teatrolog, profesor w Departamencie Teatru Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego. O pracy nad antologią opowiedziała jej redaktorka i tłumaczka, Wera Dejanowa.


Fragmenty sztuk: „Eliksir starości” Liliany Bardijewskiej, „Inne kaczątko” Iwony Kusiak i Cezarego Żołtyńskiego oraz „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej zaprezentowali aktorzy: Aleksander Hadziangelow, Julian Petrow i Jaroslawa Petrowa.


W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy kilku teatrów sofijskich, m.in. Stołecznego Teatru Lalkowego i Teatru „Sofia”,  bułgarscy dramaturdzy, reżyserzy,  literaci, tłumacze literatury polskiej, studenci, doktoranci i wykładowcy kierunków teatralnych Akademii Teatralnej i Filmowej w Sofii, Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego, Uniwersytetu Sofijskiego, miłośnicy teatru i miejscowa Polonia.


Prof. Wioleta Deczewa udzieliła obszernego wywiadu na temat ukazania się antologii dla programu  „Christo Botew” Bułgarskiego Radia Państwowego. O promocji książki poinformowały i portale:


powrót