Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2015-06-04
Dwie premiery Maliny Prześlugi

W odstępie pięciu dni dwa teksty Maliny Prześlugi ujrzą światło scenicznej rampy. W piątek w Teatrze Animacji premiera dla dorosłych dramatu „Pastrana”, a we wtorek dla dzieci – drugiej części „Chodź na słówko” (Scena Wspólna).

Pastrana.jpgMalina Prześluga napisała „Pastranę” z inspiracji reżyserki Marii Żynel. W liście do widzów przyznała się, że niewiele o niej widziała, ale po przeczytaniu opowiadania Olgi Tokarczuk „Najbrzydsza kobieta świata” wiedziała, że musi się zmierzyć z tym tematem. Prześluga pisze: „Rzadko zdarza się, by czyjaś biografia pomieściła tyle piękna i nieszczęścia. Napisać o miłości. Napisać o tolerancji. Napisać o odrzuceniu. Napisać o byciu człowiekiem. Napisać o kobietach. Napisać o nas samych”. – Historia Pastrany, kobiety której głowa przypominała głowę małpy, jest fascynująca przez fakt, że można było ją oglądać – wypchaną jak zwierzęta – do 2013 roku w Skandynawii. Jej pogrzeb odbył się 153 lata po śmierci, kiedy została wykupiona i przewieziona do Meksyku – mówi reżyserka Maria Żynel. – Pastrana jest postacią historyczną, która bardzo mocno rezonuje z współczesnym światem. Te dwa porządki – historyczny i współczesny – będą się przenikać w naszym spektaklu. Po dłuższej przerwie jest to pierwszy spektakl dla dorosłych w Teatrze Animacji. Autorzy chcą pokazać, że lalka może być atrakcyjna również dla dorosłego widza. Scenografię do „Pastarny” zaprojektowała Ewa Woźniak, muzykę skomponował Michał Siwiak, a choreografię przygotowała Sandra Napierała.


download.jpgWe wtorek Centrum Sztuki dziecka i Teatr Nowy zapraszają na drugą część zabawnej i mądrej komedii dla dzieci „Chodź na słówko”. Kula – ulubienica publiczności z pierwszej części powraca w wielkim stylu. Tym razem spieszy na pomoc pewnemu tajemniczemu nieudacznikowi w tarapatach. Kto czeka na ratunek? Czy zagadkowa misja specjalna naszej starej przyjaciółki zakończy się sukcesem? I do kogo tym razem udać się po wsparcie? Wszystko – słówko po słówku – wyjaśni się niebawem. Już nie mogę się doczekać. Drugą część „Chodź na słówko” realizuje ta sama grupa artystów pod kierunkiem Jerzego Moszkowicza. Scenografię zaprojektował Jacek Zagajewski, muzykę skomponował Mariusz Matuszewski, choreografię przygotował Zbigniew Szymczyk, a wystąpią: Anna Mierzwa, Michał Kocurek i Radosław Elis.

„Pastrana”, Teatr Animacji (ul. Święty Marcin 80), 5 – 7 maja, godzina 19, bilety: 21 – 26 zł

„Chodź na słówko 2”, Scena Wspólna (ul. Brandstaettera 1), 9 czerwca, godzina 10 i 18, bilety: 18 zł

Stefan Drajewski

 

źródło

„Chodź na słówko 2” zostanie przedrukowane w jednym z kolejnych zeszytów "Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży"

                   powrót