Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 



Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2007-09-08
Warsztat dramatopisarski w Zaniemyślu

W sobotę 8 września 2007 kolejna grupa autorów sztuk dla dzieci i młodzieży zostanie przez teatralną załogę Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu przeprawiona na Wyspę Edwarda (Raczyńskiego)na 16.już edycję warsztatów dramatopisarskich.
Wśród zaproszonych do Zaniemyśla są uczestnicy i laureaci 18. konkursu na sztukę teatralną, jego jurorzy – Bogusław Kierc, Jerzy Koenig, Tadeusz Pajdała, Zbigniew Rudziński, Jan Skotnicki oraz reżyserujący dyrektorzy teatrów z Olsztyna i Warszawy – Zbigniew Głowacki, Marek Chodaczyński którzy przedstawią swoje wizje teatru i repertuaru.
Przewidziana jest także czytana przez aktorów scen poznańskich prezentacja nagro- dzonych w konkursie tekstów „Jak jest” Maliny Prześlugi oraz „Derbów” Piotra Bulaka – pierwsza konfrontacja z widzem (słuchaczem) i ich analiza - oraz – co najważniejsze zapewne w tych spotkaniach – indywidualne warsztatowe rozmowy autorów z jurorami.
Hasłem przewodnim zaniemyskiego spotkania będzie przestrzeń w dramacie i teatrze. Omówienie tych zagadnień powierzono scenografowi Jackowi Zagajewskiemu i szefowi Teatru Strefa Ciszy Adamowi Ziajskiemu. Nie zabraknie także innych tematów m.in. teatru dla najnajmłodszych, czyli dzieci od 8 do 36 miesiąca życia.
Na „wyspę dramatopisarzy” trafią (prosto z drukarni) do rąk autorów – uczestników spotkania warsztatowego dwa zeszyty Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży z konkursowymi tekstami M. Prześlugi, P. Bulaka (z. 24) oraz Krystyny Chołoniewskiej, Justyny Zarzyckiej, Pawła Pawlika i Janusza Toczka (z. 25). 




Ramowy program warsztatów dramatopisarskich
na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu
8-10 września 2007


8 września, sobota
(od g. 15)


- omówienie 18. edycji konkursu i wręczenie nagród, dyplomów oraz wyróżnień
- czytana prezentacja sztuki Maliny Prześlugi „Jak jest”, wystąpią: Maria Rybarczyk,
Ewa Szumska, Marcin Łuczak, analizy, dyskusja
- Jacka Zagajewskiego myśli o przestrzeni w dramacie
- rozmowy indywidualne autorów z Bogusławem Kiercem, Jerzym Koenigiem, Tadeuszem Pajdałą i Janem Skotnickim na temat sztuk konkursowych
- „W moim teatrze i repertuarze” – spotkanie z prezesem Markiem Chodaczyńskim
- Unia Teatr Niemożliwy Warszawa
- ognisko: forum jurorów, a także ciekawostki i anegdoty teatralne

9 września, niedziela
(od g. 10)

- „Teatr dla maluchów”. O swoich doświadczeniach opowie Hanna Gawrońska z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Omówi także wybrane teksty dla dzieci z ostatniej edycji konkursu - teatr dla najnajmłodszych (0-3 lat) przedstawi Hanna Gawrońska, Ewa Obrębowska-Piasecka i Zbigniew Rudziński
- rozmowy indywidualne z jurorami
- „W moim teatrze i repertuarze” – spotkanie ze Zbigniewem Głowackim dyrektorem Olsztyńskiego Teatru Lalek

(od g. 15) - czytana prezentacja sztuki Piotra Bulaka „Derby”, wystąpią: Jerzy Moszkowicz, Marek Cyris, Łukasz Pawłowski, Jakub Papuga, Artur Romański, analizy, dyskusja - odczytanie fragmentów referatu Krystyny Chołoniewskiej "Między za- a roz-czarowaniem..." wygłoszonego podczas konferencji towarzyszącej 16. Biennale Sztuki dla Dziecka 2007, które odbywało się pod hasłem „Dziecko i teatr w przestrzeni kultury”
- rozmowy indywidualne z Jackiem Zagajewskim i Adamem Ziajskim na temat przestrzeni teatralnej i scenografii
- forum autorów

10 września, poniedziałek
(g.10 – 14)


- forum autorów
- czytanie wybranej sztuki przygotowane przez autorów-uczestników warsztatu
- spotkanie z Adamem Ziajskim - liderem Teatru Strefa Ciszy z Poznania, który opowie o budowaniu nastroju i przestrzeni teatralnej w teatrze bez dramatu.
- ostatnia tura rozmów indywidualnych
- wymiana informacji, tekstów, adresów 


Uczestnicy warsztatów dramatopisarskich na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu
8-10 września 2007


Laureaci i uczestnicy konkursu na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży 2007:
1. Malina Prześluga, Jak jest (1 nagroda), Chomiczek, Czasem jesteśmy razem
2. Janusz Toczek, Jaś i Małgosia (2 nagroda)
3. Piotr Bulak, Derby (nagroda specjalna), Rozpuszczalnik
4. Sławomir Animucki, Waluś (wyróżnienie)
5. Justyna Zarzycka, Baśń o pochyłym drzewie (wyróżnienie)
6. Zofia Staniszewska, Tajemniczy przepis, Zwykły ufoludek na Wieży Babel
7. Ewa Miedzińska, Wigilijne zamieszanie
8. Przemysław Zdrok, Gość wigilijny
9. Robert Jarosz, Na północ
10. Paweł Pawlik, Śpiąca królewna, Pastorałka dla Woła i Osła
11. Marta Guśniowska

Jurorzy konkursu oraz prowadzący warsztaty i spotkania:
1. Bogusław Kierc
2. Jerzy Koenig
3. Tadeusz Pajdała
4. Jan Skotnicki
5. Hanna Gawrońska
6. Jacek Zagajewski
7. Adam Ziajski

Dyrektorzy teatrów, reżyserzy, kierownicy literaccy, dziennikarze:

1. Zbigniew Głowacki –Olsztyńskiego Teatru Lalek (dyrektor)
2. Marek Chodaczyński – Unia Teatr Niemożliwy (prezes)
3. Katarzyna Grajewska – Teatr Animacji w Poznaniu (kierownik literacki)
4. Ewa Obrębowska-Piasecka (dziennikarka)
Aktorzy:
scen poznańskich pod dyrekcją Marysi Rybarczyk- Dębickiej: Ewa Szumska (Teatr Polski), Marcin Łuczak (student PWSTiF w Łodzi)

oraz Jerzego Moszkowicza: Łukasz Pawłowski, Jakub Papuga (Teatr Polski),
Marek Cyris, Artur Romański (Teatr Animacji)

Goście: Paweł Szkotak (dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu), Wojciech Hamerski
(doktorant polonistyki UAM), studenci, uczniowie

Organizatorzy:

Jerzy Moszkowicz
Wojciech Nowak
Zbigniew Rudziński
Krzysztof Dziemian




powrót