Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2007-09-03
Premiera "Szklanej góry" w Wałbrzychu

8. września w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu odbędzie się premiera "Szklanej góry", sztuki Bogumiły Rzymskiej, opublikowanej w 19. zeszycie "Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży" (zobacz OPIS SZTUKI).

Osnową spektaklu jest konflikt odwiecznych wrogów – władców sąsiednich państw – ale chyba już nikt w obu królestwach nie pamięta jego przyczyn. Wysyłają oni na ciężką wyprawę na Szklaną Górę swoje jedyne dzieci. Czy Jej Wysokość Królewski Syn (to nie błąd!) podoła zadaniu wyznaczonemu przez ojca? Kogo spotka na drodze pełnej niespodzianek i co z tego wyniknie? Ta przygoda z pewnością będzie uczyć – zaradności, otwartości na drugiego człowieka i...

Pełna informacja o spektaklu oraz informacje o rezerwacji biletów na stronie domowej Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychureżyseria: Mariola Ordak-Kaczorowska
scenografia: Jan Polivka
muzyka: Marcin Mirowski
kostiumy: Ilona Binarsch
obsada:
Księżniczka - Olga Pęczak
Książę - Arkadiusz Porada
Królowa - Marlena Suder
Król - Seweryn Mrożkiewicz
Mag - Jerzy Gronowski
Niania, Rajski Ptak, Aktor - Bożena Oleszkiewicz
Potwór, Aktor - Zbigniew Prażmowski 

Recenzja spektaklu z "Tygodnika Wałbrzyskiego: (AJ, "Królewski przepych", 20. września 2007):

Najnowszy spektakl zachwyci dużych i małych. Choćby dlatego, że w "Szklanej Górze" w reżyserii Marioli Ordak-Kaczorowskiej wszystko jest możliwe.
I rozmowa z czarodziejskim lusterkiem (pomysłowe rozwiązanie przy użyciu projektora!). I lot dwójki bohaterów na zaczarowaną górę. A nawet poranne mgiełki w woreczku, które dostaje'przed wyruszeniem . na niebezpieczną wyprawę Królewski Syn, który jest... dziewczyną. Jak to możliwe, dowiadujemy się już na początku przedstawienia. I to w tak klarowny, zabawny sposób, że nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Podczas spektaklu zdarzają się momenty, kiedy gaśnie światło, słychać huk, co mogłoby wystraszyć najmłodszych. Na sali jednak słychać głównie śmiech dzieci, a także dorosłych. Nic dziwnego - niektóre sytuacje, a nawet przedmioty (np. zbroja z koronkami ze srebra) potraktowano z wyraźnym "przymrużeniem oka". Tym, co od razu rzuca się w oczy, są przepiękne, bogate, srebrno - białe kostiumy. To zasługa Ilony Binarsch.
Aktorzy poruszają się w nich swobodnie - biegają, śpiewają, robią przewroty. Może tylko poza Królową, która musi zachować królewski majestat. Akcja zawiera elementy typowe dla tradycyjnych bajek - są więc dwa skłócone królestwa, wyprawa królewskich dzieci po tajemniczy skarb oraz zło, które zostaje na końcu ukarane. Polecamy! Następna okazja, by ją zobaczyć 14 października. Od Zarządu Województwa Dolnośląskiego teatr otrzymał 20.000 zł na drugi etap realizacji "Szklanej Góry".


powrót