Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2007-06-19
Nagroda dla Banialuki

Dwie nagrody dla Teatru Lalek Banialuka na festiwalu w Katowicach

Na festiwalu Teatrów Lalek "Katowice-Dzieciom" Teatr zdobył Grand Prix za sztukę Marty Guśniowskiej "Baśń o rycerzu bez konia". Sztuka została wcześniej wyróżniona w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży orgganizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2004. 

Spektakl wyreżyserował Janusz Ryl-Krystianowskiego. Festiwal odbywał się w dniach od 1 do 5 czerwca b.r. W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" wystąpiło w konkursie 11 teatrów, obok znakomitych teatrów z Polski przedstawienia dawały także zespoły
z Chorwacji, Czech, Niemiec, Słowacji, Ukrainy. Banialuka zdobyła w sumie dwie z trzech regulaminowych nagród festiwalowych, wszystkie prezentacje konkursowe oceniało jury w międzynarodowym składzie. Drugą z przyznanych Banialuce nagród został uhonorowany aktor Banialuki Piotr Tomaszewski, zdobywając Nagrodę za najlepszą rolę męską za kreację w "Baśni o Rycerzu bez Konia".

"Baśń o Rycerzu bez Konia" to opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu, przedstawiona bez patosu, żartobliwym tonem - w konwencji kabaretu. Fabułę przedstawienia stanowi historia nieszczęśliwego Rycerza bez konia i równie nieszczęśliwego Konia bez rycerza, którzy szukają siebie nawzajem. Żeby się odnaleźć musza pokonać wiele trudności, walczyć ze swoimi słabościami, zniechęceniem, wykazać się dużą cierpliwością w znoszeniu docinek otoczenia...

Bajka Marty Guśniowskiej to bajka współczesna, gdzie nie wszystko toczy się "jak to w bajkach bywa". Wartka akcja, znakomite kreacje aktorskie i gra zespołowa, pełen inwencji ruch sceniczny, dowcipne dialogi - przedstawienie aż kipi humorem. Ale nie tylko, bo jest to zarazem opowieść z morałem, o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko nie przestajemy w nie wierzyć i o tym, ze wytrwałość w życiu popłaca.

(źródło: Materiały Teatru, 9 czerwca 2007)
powrót