Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2014-09-27
"Tylko jeden dzień"


Martin Baltscheit

TYLKO JEDEN DZIEŃ

(tytuł oryginalny: Nur ein Tag)

przekład: Lila Mrowińska-Lissewska

reżyseria: Bogdan Nauka

scenografia: Pavel Hubička

muzyka: Pavel Helebrand

premiera: 26 września 2014


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum


Lis i Dzik obserwują narodziny muszki – jętki jednodniówki. Zauroczeni jej delikatnością i zmartwieni faktem, że czeka ją tylko jeden dzień życia wmawiają nowej przyjaciółce, że to Lisa godziny są już policzone! Absurdalne kłamstwo pociąga za sobą szereg komicznych perypetii, które dla Jętki okazują się najpiękniejszymi chwilami w jej króciutkim istnieniu.

W sztuce Martina Baltscheita wszystko obraca się wprawdzie wokół niechybnej śmierci bohaterki, ale autor w swym mądrym, głębokim przesłaniu mówi przede wszystkim o życiu, zwracając uwagę na jego wartość; najważniejsze jest bowiem, w jaki sposób je spędzimy, ile będzie w nim miejsca na przyjaźń, miłość, jaki nadamy sens własnej egzystencji.

Świetne tempo, znakomite dialogi, zabawne sytuacje i nieoczekiwane zwroty akcji, to niezaprzeczalne walory tekstu niemieckiego dramaturga. W atrakcyjnej inscenizacji Bogdana Nauki, Pavla Hubički i Pavla Helebranda przedstawienie naprawdę bawi – nie tylko najmłodszych – a równocześnie „oswaja” niełatwy problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego.

Dodajmy, że Martin Baltscheit, pisarz, ilustrator, dramaturg, aktor i lektor jest autorem wielu książek, sztuk teatralnych i słuchowisk. Laureat kilku najważniejszych nagród literackich w kategorii utworów dla dzieci i młodzieży ma 49 lat, mieszka w Düsseldorfie.

Premierę prasową sztuki „Tylko jeden dzień” przewidziano w piątek, 26 września o godz. 17.00, natomiast w sobotę – 27 września o godz. 18.00 – zaplanowano premierę specjalnie dla widzów 5. Metropolitalnej Nocy Teatrów. Warto również wziąć udział w warsztatach plastycznych, które bezpośrednio po widowisku poprowadzi autor jego oprawy plastycznej, znakomity czeski scenograf, Pavel Hubička.

Premierę przygotowano w ramach V Metropolitalnej Nocy Teatrów 2014.

tylko_jeden_dzien_ateneum.jpg

źródło

Opis sztuki w Internetowym Katalogu Współczesnych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

 powrót