Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2014-09-05
Premiera w Opolu

Rudolf Herfurtner

 SZPAK FRYDERYK

SPATZ FRITZ

 z niemieckiego przełożyła Lila Mrowińska-Lissewska  

reżyseria
Paweł Aigner 

scenografia
 Pavel Hubička

muzyka 
Piotr Klimek

multimedia 
Wojciech Świątkiewicz  


obsada
  Mariola Ordak-Świątkiewicz  
Andrzej Mikosza 


PREMIERA 7 WRZEŚNIA 2014

 

OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA
IM. ALOJZEGO SMOLKI
Szpak Fryderyk to pełna uroku i ciepła historia dwójki samotnych sąsiadów, których tak samo wiele dzieli, jak i łączy. Pani Maier hoduje szczury, natomiast Pan Huber zafascynowany jest ptakami i najbardziej umiłował szpaki. Trudno im się porozumieć, co jest źródłem wielu zabawnych przygód. Zbliży ich niezwykłe zdarzenie - pozornie niemiłe, brudne i złe szczury zaopiekują się chorym szpakiem-nielotem. 


W prostocie tej historii zawarta jest ogromna mądrość, a stwarzany na scenie świat urzeka swoją nietuzinkowością i fascynuje magią zaklętą w starych przedmiotach. Tutaj każda rzecz opowiada swoją historię i dzieli się zamkniętą w niej przeszłością, a magia ożywiania sprawia, że szczuorzo-ptasi świat okazuje się nam bardzo bliski.  Ta opowiastka o dwójce dorosłych osób, której towarzyszą przygody ze świata zwierząt przybiera bardzo ciekawą formę rozmowy z dzieckiem.          

Szpak Fryderyk to spektakl dla dzieci i dorosłych, który pokazuje jak to, co nam dalekie, może okazać się bliskie i warte oswojenia. Lekka, opowiedziana z humorem historia, ma w sobie bardzo wiele mądrości - uczy tolerancji, zrozumienia, poszanowania drugiej osoby, pokazuje jak wiele piękna i niezwykłości drzemie w relacjach międzyludzkich.  

Jak mawia przysłowie: “kto się czubi, ten się lubi” - i tak właśnie jest również z tą ekscentryczną parą sąsiadów, której miłość do zwierząt jest uczuciem wartym naśladowania. spektakl dla dzieci od 6 lat

Copyright © Verlag der Autoren, Frankfurt am Main, Niemcy
Wszelkie prawa zastrzeżone

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS 

Opis sztuki w Internetowym Katalogu Współczesnych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

szpak_fryderyk_aigner.jpg

projekty scenograficzne autorstwa Pavla Hubički

źródłopowrót