Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2014-06-27
36. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

36. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

 

Mamy przyjemność przedstawić najnowszy 36. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży. Znajdą w nim Państwo cztery utwory dramatyczne wybitnych autorów z Niemiec, Francji, Rosji i Węgier.

Wybrane do publikacji teksty skierowane są zarówno do młodszych odbiorców (Feniks powraca do domu, Jarosławy Pulinowicz) jak i do starszej młodzieży (np. Babett kłamie Ákosa Németha).

 

36. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży zawiera następujące teksty dramatyczne:

 

  • Martin Baltscheit  Lepsze lasy (z niemieckiego przełożyła Lila Mrowińska-Lissewska)

Ale ciężki śnieg w tym roku! Nam wszystko jedno, nie jesteśmy mięczakami, prawda mamo? Ach, no tak, przecież jesteś przed nami. Dobrze, pędźcie sobie i tak was dogonię. W końcu kiedyś przestanie padać, niebo się przejaśni, każdy   szczeniak to wie. W lepszych lasach śnieg nie pada w dół, tylko w górę, hop i w górę, aż do chmur, a na dole same owce. Jagnięcina. Jopieczeń. Jagoudziec. Jagomielone. Jagoboczek. Jagożeberka. Jagokebab. Jagozupa na jagokościach.”

 

  • Philippe Dorin Siostrzyczko, bardzo mi ciebie brat (z francuskiego przełożyła Ewa Umińska)

Bardzo dobrze! Począwszy od tej chwili, nasz los jest w twoich rękach, Sophie. Nie możesz dopuścić, aby ci się wymknął. Nikt nie może otworzyć twojej dłoni. Nawet rączka przepięknej torebki kuszącej w witrynie wystawowej. Ani ręka przystojnego, młodego mężczyzny. Wszystko musi zostać między nami. Zrozumiano? Lepiej dać sobie odciąć rękę, niż puścić parę z ust!

 

  • Jarosława Pulinowicz Feniks powraca do domu (z rosyjskiego przełożył Jerzy Sygidus)

Feliksie, muszę panu coś wyznać. Otóż, posiadam wielki talent. Tutaj jednak nikt mnie nie rozumie. Koniecznie muszę wyjechać do Londynu albo do Moskwy, albo Paryża, inaczej moje dalsze życie straci całkowicie sens. Feliksie, pan jest taki dobry, wielki. Na panu zmieściłyby się nawet cztery koty, gdyby tylko dobrze zwinęły się w kłębek. Niech się pan zlituje nade mną, maleńką kotką i moim talentem. Proszę mnie zawieźć do Londynu.”

 

Polska prapremiera spektaklu Feniks powraca do domu w reżyserii Jerzego Moszkowicza, przygotowana przez Centrum Sztuki Dziecka, odbyła się 23 lutego 2014 roku na Scenie Wspólnej w Poznaniu.

 

  • Ákos Németh Babett kłamie(z węgierskiego przełożyła Jolanta Jarmołowicz)

Więc chcecie jechać do Londynu? Niech będzie. Ale dlaczego jesteście takimi tchórzami? Żyje się raz. Niech będzie tydzień w Nowym Jorku. Poproszę tatę na moje urodziny, żebym pojechała z kim zechcę. Powie: „Kochanie, chcesz pojechać na wycieczkę ze swoimi przyjaciółmi? Szczerze mówiąc drogi interes, ale raz ma piętnaście lat moja mała księżniczka?” Zabiorę tych spośród was, od których dostanę prezent. Dwie albo trzy osoby.

 

Zamówienia prosimy kierować pod adres:

zrudzinski@csdpoznan.pl

 

NOWE_SZTUKI_36_ok__adka__internet.jpgpowrót