Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2014-06-20
Premiera w Baju Pomorskim

„Brzdęk i Dźwięk”

inspirowany dramatem „Ramdam, czyli Gadające Lustro” Philippe’a Dorina

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Kawalec

Teksty piosenek: Katarzyna Kawalec

Scenografia: Areta Puchalska

Muzyka: Radosław Bolewski

Obsada: 

Pani Dźwięk - Marta Parfieniuk-Białowicz
Balerina - Edyta Soboczyńska
Pan Brzdęk - Krzysztof Grzęda
Maestro - Krzysztof Parda

Dla dzieci od 1 do 4 lat

Teatr Baj Pomorski 

Premiera: 22 czerwca 2014


Szepty, szurania, szumy, szelesty!
Szmery, turkoty, syki, łomoty!
Huki, wystrzały, głośne okrzyki!
Bo to są wszystko dźwięki muzyki!


(fragment piosenki, tekst: Katarzyna Kawalec)


"Założeniem spektaklu jest szukanie dźwięku tam, gdzie nie jesteśmy nauczeni go szukać" - mówi reżyserka spektaklu, Katarzyna Kawalec. "Muzykę może stworzyć rytm stukotu kobiecych obcasów, odgłos wytrzepywania koca albo przejeżdżające nieopodal auto. Im więcej podsuniemy maluchom pomysłów, źródeł i przestrzeni do zabawy, tym bardziej rozbudzimy ich naturalną kreatywność i uczynimy ciekawszym odkrywanie świata."

Bohaterowie opowieści o słuchaniu i słyszeniu – Dźwięk, Brzdęk, Balerina i Maestro - zapraszają najmłodszych widzów w fantastyczną podróż do świata muzyki! Spektakl rozbudzi w dzieciach ciekawość odkrywania szmerów, stukotów i zgrzytów tajemniczej, a zarazem bliskiej nam rzeczywistości.

Za nietypowy wehikuł posłuży bohaterom czarodziejski stragan, za pomocą którego odwiedzą teatr, morze, ogród, a nawet księżyc!  Wspólnie z rodzicami wprowadzą maluchy w przestrzeń teatru i wyobraźni, pokazując, że w miejscach innych niż dom, żłobek czy przedszkole można czuć się równie bezpiecznie i komfortowo. 

Przedstawienie „Brzdęk i Dźwięk” w całości opiera się na pracy z dźwiękiem i muzyką. Rytmiczne utwory (wyliczanki, szepty, proste piosenki, nazywanie świata poprzez wyrazy dźwiękonaśladowcze) oraz gra na instrumentach i tworzenie muzyki ciała zbudują wyjątkową, muzyczną atmosferę spektaklu.


Spektakl "Brzdęk i Dźwięk" jest drugą propozycją toruńskiej sceny adresowaną do najmłodszej części widowni, czyli dzieci od pierwszego roku życia. Pierwszym spektaklem dla naj-najów (czyli najmłodszych widzów) są "Przytulaki" w reżyserii Marty Parfieniuk-Białowicz, Edyty Soboczyńskiej i Mariusza Wójtowicza. Spektakl powstał w roku 2011, ma swoją wierną widownię i cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród dzieci i rodziców.


Twórcy przedstawienia:

  • Katarzyna Kawalec

Studiowała na kierunku aktorskim (dyplom 2008 rok) i reżyserii (przedstawienie dyplomowe: „Gil pogromca smoków” inspirowany prozą Tolkiena w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi, 2012 rok) na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie.

W latach 2009-2010 jako aktorka współpracowała z Teatrem Guliwer w Warszawie, w latach 2010- 2014 z Teatrem Lalek Arlekin w Łodzi. W tym ostatnim, poza spektaklem dyplomowym, wyreżyserowała przedstawienia dla małych dzieci: „Pstryk” (2011, tu również stworzyła scenografię) i „ Szary Chłopiec” (2013). Jako asystent reżysera współpracowała z Białostockim Teatrem Lalek („Pan Brzuchatek", 2009) i Teatrem Baj Pomorski („Na Arce o ósmej", 2010). Poza działalnością aktorską i reżyserską prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, pisze teksty piosenek i scenariusze do spektakli dla dzieci.


  • Radosław Bolewski

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej w Katowicach. Perkusista, wokalista, kompozytor współtworzący zespoły Fonovel i Lstadt (2004-2010).

Jako muzyk sesyjny współpracował z: Krystyną Prońko, Elżbietą Adamiak, Joanną Kondrat, Agnieszką Greinert, Pawłem Serafińskim, Kubą Raczyńskim, Wojciechem Lipińskim, Marcinem Janiszewskim, Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Lalek „Arlekin”. Od roku 2005 prowadzi klasę perkusji i klasę zestawu jazzowego w Zespole Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi. Uczestniczył w wielu projektach muzycznych, m.in.: tworzył muzykę do spektaklu „ Szary Chłopiec” w reż. Katarzyny Kawalec (2013),  Fonovel – „Różowy Album” – wyd. DF STUDIO (2013), Agnes Greinert – „Czekam na jutro” (2014) czy Krystyny Prońko "Poranne łzy i inne tęsknoty..." (2008).


  • Areta Magdalena Puchalska

Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. W Poznaniu współpracowałam.in. z plenerową grupą teatralną Asocjacja 2006 i Polskim Teatrem Tańca. W Warszawie współpracuje z Teatrem Lalka w charakterze scenografa, twórcy animacji i grafika. Wśród wielu realizacji stworzyła m.in. wizualizacje do spektaklu „Bankructwo małego Dżeka” w reżyserii Łukasza Kosa. Prowadzi warsztaty plastyczne i filmowe dla dzieci.

Pierwszą scenografię dla najmłodszych dzieci zaprojektowała do spektaklu „Szary Chłopiec” w reżyserii Katarzyny Kawalec w Teatrze Arlekin w Łodzi w 2013 roku.


Brzdek_i_Dzwiek_plakat.jpg

Opis sztuki w Internetowym Katalogu Współczesnych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

 powrót