Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2013-12-20
Przygotowania do polskiej prapremiery

Już wkrótce zaprosimy młodych widzów na najnowszą produkcję teatralną, która realizowana jest w "Scenie Wspólnej" Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka. Będzie to przedstawienie „Czy umiesz gwizdać, Johanno?” w reżyserii Laury Słabińskiej, na podstawie książki szwedzkiego pisarza Ulfa Starka w adaptacji Nicka Wooda.


O tekście „Czy umiesz gwizdać, Johanno?” („Can You Whistle, Johanna?”)

Sceniczna adaptacja tekstu Ulfa Starka. Ośmioletni Berra bardzo chciałby mieć dziadka, takiego samego jak ma jego najlepszy przyjaciel Uffe. Chłopcy udają się w tym celu do domu opieki, gdzie poznają Nilsa, sympatycznego starszego pana w kapeluszu, lubującego się w cygarach i babeczkach cynamonowych. Czas spędzony na wspólnych rozmowach przy kawie, grach w karty, nauce gwizdania, konstruowaniu latawca a nawet...wykradaniu czereśni z sadu w środku nocy, powoduje, że między „dziadkiem”, a „wnukiem” rodzi się bardzo bliska więź. Można powiedzieć, że naprawdę stają się rodziną. Pewnego dnia jednak,  kiedy po dłuższej nieobecności  chłopcy odwiedzają Nilsa,  okazuje się, że jego pokój jest pusty...

Autor w niebanalny sposób opowiada o przemijaniu, kruchości chwili, ponadpokoleniowej przyjaźni. Pokazuje  jak ważne w momencie odejścia bliskiej nam osoby jest zachowanie w pamięci wszystkich wartościowych wspomnień, dzięki którym będzie ona żyła dalej  w nas samych.

Izabella Nowacka

 

Ulf  Stark

"CZY UMIESZ GWIZDAĆ, JOHANNO?"

"Can You Whistle, Johanna?"

Adaptacja sceniczna: Nick Woodobraz1.jpg

Przekład z języka angielskiego: Liliana Bardijewska

 

Reżyseria: Laura Słabińska

Scenografia: Aneta Tulisz-Skórzyńska

Muzyka: Jacek Skowroński

Głosy z offu: Irena Dudzińska, Zbigniew Rudziński

Konsultacja pedagogiczna: Elżbieta Drygas, Jerzy Hamerski

Asystentka: Izabella Nowacka

 

Produkcja: Izabella Nowacka, Wojciech Nowak

 

Występują:

Berra: Sambor Dehr , Franek Styszyński (uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 83  „Łejery” w Poznaniu)

Uffe: Franek Czekała, Wojtek Żelaśkiewicz (uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 83  „Łejery” w Poznaniu)

Dziadek Nils: Aleksander Machalica (aktor Teatru Nowego w Poznaniu)

 

Gwizdanie na scenie dozwolone od 10 lat

 

Premiera 22 grudnia 2013

 

Spektakl powstał w ramach projektu  Scena Autora, którego kuratorem jest Zbigniew Rudziński

Tekst został wydany w 34. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

 

Produkcja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

 

Biogramy twórców:

  • Ulf  Stark należy do grona najbardziej lubianych i najczęściej czytanych autorów szwedzkich. Dla dzieci napisał kilkadziesiąt książek, które przetłumaczono na ponad 25 języków i wielokrotnie wyróżniano. Dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Hansa Christiana Andersena.
  • Nick Wood - angielski pisarz, aktor, niezależny dziennikarz i pedagog. Autor wielu sztuk teatralnych wystawianych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Chorwacji, Czarnogórze, Bośni oraz licznych spektakli radiowych.  W swoim kraju, ale i poza jego granicami, wiele czasu poświęca pracy z młodzieżą prowadząc warsztaty dramatopisarskie i inne projekty teatralne. Współpracuje z Royal Shakespeare Company.
  • Laura Słabińska - absolwentka reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Obiecująca reżyserka, wyreżyserowała kilka bardzo dobrze przyjętych przedstawień, między innymi: Bleee… (Teatr Maska w Rzeszowie), Jabłoneczka (Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie), Puszek (BTL). Współpracowała z Teatrodell’Aglio. Oprócz pracy w teatrze zajmuje się także perukarstwem, fryzjerstwem artystycznym i rękodziełem.

 

logo_male_fb.png
powrót