Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2013-09-30
Podsumowanie 22.Warsztatów Dramatopisarskich w Obrzycku

W dniach 7-9 września odbyły się 22. Warsztaty Dramatopisarskie w Obrzycku.


Tradycyjnie spotkania warsztatowe skupione były wokół tekstów nagrodzonych w „Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży”, ale nie tylko. Nowością w tym roku były utwory laureackie pochodzące z „Konkursu na Miniaturę Teatralną” adresowanego do młodzieży, którego pierwsza edycja rozstrzygnięta została w czerwcu tego roku. Ponadto po raz pierwszy podjęty został temat pisania dla filmu, prelekcje przybliżyły uczestnikom oraz gościom problematykę związana z tworzeniem scenariuszy filmowych. Prócz tego organizatorzy zadbali o społeczność lokalną goszczącego już od 4 lat dramatopisarzy Obrzycka prezentując na żywo spektakl „Chodź na słówko” Maliny Prześlugi w reżyserii Jerzego Moszkowicza, które spotkało się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, zarówno przez dziecięcą jak i dorosłą publiczności.
Tegoroczne warsztaty koncentrowały się na dramaturgii dla młodzieży gimnazjalnej. Większość tekstów przedstawionych podczas scen czytanych oraz slamów dotykała właśnie tej, jakże zaniedbywanej przez współczesny teatr, grupy młodzieżowej (m.in. „Maminsynek” Przemysława Jurka, „Śmierć” Piotra Kopra, „Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie” Lidii Karbowskiej). Poruszana problematyka wzbudziła ożywione dyskusje wśród warsztatowiczów i zaproszonych gości. (Bartłomiej Miernik „No i gdzie te spektakle dla gimnazjów?”).

Grupy młodych twórców pracujące pod czujnym okiem dwóch artystek – dramaturżki Marty Guśniowskiej oraz reżyserki Laury Słabińskiej – wzięły na warsztat następujące teksty „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak i „Biedroneczko leć do nieba…” Sabiny Jasińskiej, które zostały zaprezentowane w formie preformatywnych czytań.
Każdorazowo po czytaniach odbywały się dyskusje uczestników z autorami tekstów.


Fotorelacja >> ZOBACZ

Warsztaty_dramatopisarskie_CSD_Obrzycko2013_6.JPG
       

Podczas 22. Warsztatów Dramatopisarskich w Obrzycku gościliśmy:

  • Jurorów: Tadeusza Pajdałę, Pawła Aignera, Wojciecha Farugę, Lidię Amejo
  • Autorów: Martę Guśniowską, Przemysława Jurka, Malinę Prześlugę, Danutę Parlak, Sabinę Jasińską, Daniela Stachułę, Marcina Chomickiego, Agnieszkę Jabłońską, Lidię Karbowską, Karolinę Kaletę, Piotra Kopra, Monikę Roszyk, Daniela Stachułę.
  • Prelegentów, twórców i dyrektorów: Wojciecha Hoflika, Jerzego Moszkowicza, Jacka Rembisia, Justynę Czarnotę, Agatę Drwięgę, Zbigniewa Lisowskiego, Laurę Słabińską, prof. Przemysława Czaplińskiego, Bartłomieja Miernika.
  • Aktorów: Irenę Dudzińską, Zbigniewa Walerysia, Ewę Szumską, Łukasza Chrzuszcza, Jakuba Papugę, Annę Mierzwę, Radosława Elisa, Michała Kocurka.
  • Nauczycieli związanych z prowadzona przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu „Strefa nauczyciela”.

Projekt Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu od roku 1994 do 2009 organizowany na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu, a od 2010 w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku (Ośrodek UAM) w Obrzycku wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorem projektu jest Zbigniew Rudziński. Współpraca Wojciech Nowak i Izabella Nowacka.


logo_male_fb.pngpowrót