Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2013-05-17
Prapremiera nagrodzonego tekstu Maliny Przeslugi

Teatr "Baj Pomorski" informuje, że Malina Prześluga - dramatopisarka, której dwa teksty zostały wystawione na naszej scenie (Najmniejszy bal świata w reżyserii Pawła Aignera oraz Pręcik w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego) - jest laureatką 24. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.


Nagrodzony dramat pt. "Dziób w dziób" będzie miał prapremierę na scenie Teatru "Baj Pomorski" już 23 czerwca 2013.


DZIÓB W DZIÓB

Autor: Malina Prześluga

Reżyseria: Zbigniew Lisowski

Scenografia, kostiumy: Dariusz Panas

Muzyka: Mateusz Jagielski

Obsada: Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Dominika Miękus, Krzysztof Grzęda,

Andrzej Korkuz, Krzysztof Parda, Jacek Pysiak, Mariusz Wójtowicz. 

Spektakl dla dzieci od lat 8

Prapremiera: 23 czerwca 2013

 

"Dziób w dziób" to współczesny dramat sięgający do tradycji bajki zwierzęcej. Opowieść rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk między subkulturą gołębi i ich chęcią dominacji na podwórku, kotem, który jest odwiecznym wrogiem ptaków i wróblem poszukującym swojej wspólnoty. Paradoksalnie to wróbel, czyli ten najmniejszy, ratuje gołębie z opresji i uczy ptaki, czym jest prawda, przyjaźń, oddanie i honor. Bajka Maliny Prześlugi prezentuje wyraźne typy, modele więzi międzyludzkich, oraz mechanizmy rządzące grupą. Mimo że dramat nie ma konstrukcji klasycznej komedii, utrzymany jest w nastroju komediowym. Dzieje się to przede wszystkim dzięki potoczystemu językowi.

Spektakl będzie rozgrywany zarówno w żywym planie aktorskim, jak i w planie lalkowym. Dariusz Panas zaprojektował fantastyczne lalki - kot będzie miał w naszym przedstawieniu trzy metry. Na scenie zbudujemy miasto w postaci wielkiego, wiszącego w powietrzu bloku. Unosząca się nad sceną instalacja plastyczna odnosi się do mistrzów polskiej plastyki teatralnej, przede wszystkim do twórczości Józefa Szajny z okresu konstruktywizmu. Do sztuki zostanie także wprowadzony asamblaż – trójwymiarowa odmiana kolażu bardzo lubiana przez Tadeusza Kantora, w której połączymy malarstwo z rzeźbą. Muzykę graną na żywo komponuje Mateusz Jagielski, z którym współpracowaliśmy przy okazji realizacji „Pręcika”.

„Dziób w dziób” to świetny, współczesny dramat dla dzieci pisany ich językiem i mówiący o ich problemach: o modzie, bandzie podwórkowej, odrzuceniu i akceptacji, sztuce bycia liderem i rywalizacji. Malina Prześluga z przymrużeniem oka pokazuje to, co w nas wzniosłe i to, co małe. Wróg tkwi w nas samych. To prowadzi do katastrofy.

Zbigniew Lisowski


MALINA PRZEŚLUGA (ur. 1983 r.)

Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu w Warszawie. Dramatopisarka i bajkopisarka.

W swojej twórczości Prześluga korzysta z tradycji pisania baśni stworzonej przez samego Andersena. Bohaterami jej utworów, podobnie jak u autora Dziewczynki z zapałkami, są przedmioty, jednak pochodzą one ze współczesności, z najbliższego otoczenia dziecka, przez co są mu doskonale znane. Perspektywa osoby opowiadającej w dramacie zostaje zmieniona i tak o niełatwych, acz obecnych w świadomości dziecka problemach opowiadają przedmioty codziennego użytku, zabawki bądź inni bohaterowie dziecięcej wyobraźni. Wszyscy oni ukazani w niecodziennych sytuacjach. Cechuje ich błyskotliwość, wnikliwość, pragnienie poznania i zrozumienia świata. Postaci wykreowane przez Malinę Prześlugę stworzone są z precyzją i dbałością o rys psychologiczny; nie zadowalają ich łatwe rozwiązania i powierzchowne argumenty. Autorka pisze językiem bliskim dziecku, tworzy także nowa słowa, które oddają wrażliwość i sposób postrzegania świata przez małego odbiorcę. 
Jej dramaty oraz bajki wydawane są w poznańskich Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży i wystawiane między innymi: w Baju Pomorskim w Toruniu, w Teatrze Animacji w Poznaniu, w Teatrze Maska w Rzeszowie, w Teatrze Na Woli w Warszawie, w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

źródło

 plakat_Dziob_w_dziob_autor_Dariusz_Panas.jpgpowrót