Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2013-05-08
MŁODA SIŁA - spotkanie z dramatopisarzami w Opolu

XXVI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW LALEK
       

Spotkania z dramatopisarzami stały się już tradycją opolskiego festiwalu. Mają one na celu promocję dramaturgii współczesnej dla młodych odbiorców i  przygotowywane są wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – wydawcą „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” oraz Wydziałem Kulturoznawstwa i Zakładu Filmu, Teatru i Nowych Mediów Uniwersytetu Opolskiego. Tegoroczne spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się problemowi dramaturgii współczesnej dla młodzieży – grupy uznawanej za najbardziej wymagającą, a jednocześnie trudną widownię, często ignorowaną i pomijaną przez współczesne teatry w ich propozycjach repertuarowych.

W ramach spotkania odbędzie się prezentacja europejskiego projektu Platform 11+, który koncentruje się na stymulowaniu zjawisk z zakresu nowej dramaturgii i twórczości teatralnej dla młodzieży. Zaprezentowane zostanie również czytanie fragmentów dramatu Stacha Szulista „Ja, jako...?” przygotowane przez aktorów Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Nowością będzie SLAM dramaturgiczny: przedstawienie dwóch miniatur teatralnych w wykonaniu ich autorów – 18-letniej Lidii Karbowskiej oraz 19-letniego Piotr Kopra – laureatów I Konkursu na Miniaturę Teatralną organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka. Wprowadzeniem do SLAMów będzie wypowiedź Lidii Amejko – jurorki Konkursu. Całość poprowadzi dr Marzenna Wiśniewska. Spotkanie to także okazja do zaopatrzenia się w najnowsze numery „Nowych Sztuk”. Podczas spotkania obecni będą również przedstawiciele Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Zbigniew Rudziński i Barbara Małecka.

logo2_PL.gif

  • dr Marzenna Wiśniewska – teatrolog, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK w Toruniu, wykładowca Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych, animatorka projektów teatralnych i artystyczno-edukacyjnych. Absolwentka Wydziału Filologicznego UMK w Toruniu, w latach 2001-2011 kierownik literacki Teatru Baj Pomorski. Zajmuje się współczesnym dramatem i teatrem (szczególnie teatrem lalek), problematyką nowych mediów w teatrze, antropologią widowisk, formami teatru niedramatycznego.
  • Lidia Amejko – pisarka, autorka, słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Prowadziła zajęcia warsztatowe z twórczego pisania na kulturoznawstwie UWr., w DSW na uniwersytecie w Bochum (Niemcy) oraz w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Jej najbardziej znane dramaty: Farrago, Żywoty świętych osiedlowych oraz Przemiana 1999 – publikowane były w miesięczniku „Dialog” i wystawiane w teatrach we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Opolu, Londynie i Dusseldorfie, a także w teatrze telewizji. Szczególnie wiele nagród przyznano spektaklom opartym na Żywotach świętych osiedlowych i zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, czeski i chorwacki.

PROGRAM FESTIWALU


Miejsce i termin spotkania:

piątek, 10 maja 2013, godz. 12.30

Aula A Uniwersytetu Opolskiego, ul. Oleska 48

 

opole_2013.jpg

 powrót