Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2013-04-08
Dziecko szuka sztuki

Gdzie znaleźć prawdę? - pyta Książę, bohater niedzielnej premiery w Teatrze Animacji. Jedna z odpowiedzi mogłaby brzmieć: w teatrze. Premiera "Księcia i Prawdy" Jean-Claude Carriera jest doskonałą okazją, aby przyjrzeć się mapie teatrów dla dzieci w Poznaniu - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.

«Oferta dla dzieci znikła zupełnie z teatrów dramatycznych. A za dyrekcji Izabelli Cywińskiej spektakle Andrzeja Maleszki stanowiły wartki nurt w repertuarze Teatru Nowego. Dość szeroką ofertę dla dzieci mają Teatr Wielki i Teatr Muzyczny. Ale czy jest to teatr artystyczny, na jakim powinno nam najbardziej zależeć?


  • Teatralny klasyk

Teatr Animacji prowadzi konsekwentną linię repertuarową. Janusz Ryl-Krystianowski szuka nowych tematów, ma na uwadze dzieci w różnym wieku. Od kilku sezonów jednak kolejne propozycje nie wywołują takich emocji, jak na przykład dziesięć lat temu. Przez ostatnie dwa sezony Teatr Animacji, z powodu remontu, został pozbawiony Sali Witrażowej. Jej ponowne otwarcie wiąże się z premierą, która zapowiada się jako ostre starcie tradycji ze współczesnością. Tradycyjny motyw baśniowy został wpisany przez Jean-Claude Carriera we współczesny kontekst, a dzięki zabiegom realizatorów - we współczesne technologie.


  • Teatralne drożdże

Miejscem fermentu teatralnego dla dzieci jest Centrum Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Świadczą o tym konkursy na sztuki dla dzieci i młodzieży oraz kolejne publikacje nagrodzonych sztuk. Scena Autora obchodzi w tym roku 20 lat istnienia i wcale się nie zestarzała.

Drugą formą działalności CSD jest Scena Prezentacji, na której można zobaczyć zwykle teksty nowatorskie, awangardowe, oparte na dużym stopniu ryzyka artystycznego.

Najmłodszym dzieckiem CSD jest projekt Sztuka Szuka Malucha, będący swego rodzaju teatralną inicjacją dla dzieci już od ósmego miesiąca życia. Została zainicjowana w 2006 roku i szybko została podchwycona przez twórców teatru dla dzieci w całej Polsce. Inicjatywę podjęła także Fundacja Art Station Foundation, która rozpoczęła realizację projektu Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci. Jak na razie odbywają się cykliczne warsztaty, natomiast spektakle teatru tańca dla dzieci są importowane.


  • Teatralny off dla dzieci

W Poznaniu zawsze klimat sprzyjał eksperymentom. W latach 80. ubiegłego stulecia powstał Nieinstytucjonalny Teatr zawodowy Wierzbak, który proponował nowy język teatru dla dzieci. Zespół się rozpadł, a jeden z jego współtwórców tworzy Nieinstytucjonalny Teatr Zawodowy "Wierzbak Plus - Artur Szych". Gra najczęściej monodramy.

W 2003 roku Lucyna Winkel i Artur Szych założyli Studio Teatralne Blum. Teatr ten ewoluuje i poszukuje. Szych skupia się raczej na swoich projektach, a Winkel współtworzy od kilku lat gównie z Katarzyną Pawłowską (Teatr Porywacze Ciał). Ta nowa konfiguracja zaowocowała nowymi kierunkami poszukiwań. Studio Teatralne Blum jako jeden z pierwszych teatrów podjął pomysł teatru adresowanego do dzieci najmłodszych - tych do 3. roku życia!

Kolejna niezależna grupa - Teatr Atofri - powstała w 2008 roku. Tworzą ją tancerze, rytmiczki, muzycy, plastycy. Artyści wypracowali własny oryginalny język teatralny, łączący dźwięk, kolor, ruch, gest, którym opowiadają o otaczającym świecie w sposób prosty i poetycki. Beata Bąblińska, współzałożyciela teatru w jednym z wywiadów mówi: "spektakle, które robimy, muszą wyrastać z codzienności znanej małemu dziecku, a obserwując malucha w czasie takich zwykłych, domowych czynności można wpaść na wiele wspaniałych pomysłów".


"Dziecko szuka sztuki"
Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski nr 81/6-7.04
08-04-2013

 

 

 

żródło


ksiaze_i_prawda.jpg


powrót