Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2013-04-02
"Książę i prawda" Jeana-Claude’a Carriere’a

„Gdzie znaleźć prawdę?” – pyta Książę , bohater spektaklu, a także uczestnik programu telewizyjnego realizowanego przez Gawędziarza-Prezentera. Sprowokowany, musi wyruszyć w drogę na jej poszukiwanie. Inaczej nie będzie mógł poślubić ukochanej. Taka jest cena i taki jest punkt wyjścia … show. W świetle reflektorów, kamer telewizyjnych, monitorów multiplikujących obraz rzeczywisty bądź wykreowany na użytek widzów-odbiorców, Książę będzie musiał sprostać licznym wyzwaniom, zagadkom, dziwnym, surrealistycznym sytuacjom produkowanym przez Prezentera. Jego szczerość i naiwność ( jak każdego autentycznego uczestnika podobnych programów) zostanie poddana ciężkiej próbie, a on sam ulegnie w równym stopniu manipulacji, co fascynacji niezwykłymi poszukiwaniami. Czy więc uda mu się dotrzeć do prawdy? Twórcy spektaklu opowieść usytuowali w bardzo współczesnej rzeczywistości, przestrzeni kojarzonej z pytaniami o prawdę i fałsz, a raczej o autentyczność informacji – w scenerii studia telewizyjnego.

Tak więc trzecim – obok Księcia i Prezentera – bohaterem tego szczególnego show są media, odpowiedzialne za przepływ informacji, ale także ich hierarchię, wagę, ukryte sensy, media manipulujące faktami, kreujące naszą rzeczywistość i uzurpujące sobie prawo do stanowienia o prawdzie bądź fałszu zdarzeń, emocji, słów. Świat mediów, który może nas pogrążyć lub wywyższyć… A przecież bezwzględne mechanizmy, którymi się rządzi nie zwalniają nikogo od odpowiedzialności za podjęte wybory. Nie uwolnią nikogo od konieczności jednostkowej odpowiedzi na zasadnicze pytanie: gdzie znaleźć prawdę?

Można poszukiwać prawdy ukrywającej się pod wieloma postaciami, innej dla każdego z nas , a może w rezultacie paradoksalnie, obiektywnie wspólnej wszystkim. Czy można jednak do niej dojść? Znaleźć ją, by otrzymać nagrodę - miłość , szczęście, chwilę iluminacji?

Realizatorzy przedstawienia poszukują odpowiedzi na te i inne pytania poprzez wieloznaczny tekst Jeana-Claude’a Carierra, oferują widzom współczesny, ważny temat , inscenizację posługującą się aktualnymi, nośnymi, atrakcyjnymi środkami formalnymi, ostrą groteską, parodią, karykaturą. Podają własne sugestie, tropy, rozwiązania.

Widz może uznać je za własne, za prawdziwe. Ale może się nie zgodzić i wyruszyć samemu na poszukiwanie jedynej, słusznej, ……… PRAWDY.

Tekst sztuki opublikowany został w 28 numerze "Nowych Sztuk" dla Dzieci i Młodzieży, którego Wydawcą jest CSD.

 

KSIĄŻĘ I PRAWDA JEANA-CLAUDE’A CARRIÉRE’A

W INSCENIZACJI I REŻYSERII JANUSZA RYL-KRYSTIANOWSKIEGO

 

Jean-Claude Carriere

Przekład - Kazimierz Skorupski

Reżyseria - Janusz Ryl-Krystianowski

Scenografia i ruch sceniczny - Anna Rozmianiec

Muzyka - Artur Sosen-Klimaszewski

Realizacja projekcji video - Zdzisław Radcowski

 

Obsada:

Marta Wesołowska

Elżbieta Węgrzyn

Marek A. Cyris

Marcin Chomicki

Krzysztof Dutkiewicz

Artur Romański

Marcin Ryl-Krystianowski

 

PREMIERA - 7 KWIETNIA G. 18.00

 

Teatr Animacji w Poznaniu

Al. Niepodległości 14

61-713 POZNAŃ

 


źródło

Opis sztuki w Internetowym Katalogu Współczesnych Sztuk Teatralnych dla Dzieci i Młodzieży


 powrót