Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2013-02-06
"Światełko" - premiera dramatu "Pręcik" Maliny PrześlugiOpolski Teatr Lalki i Aktora im. Alozjego Smolki

Światełko
(tytuł sztuki w katalogu: "Pręcik")


premiera: 10 lutego 2013

reżyseria: Marián Pecko
scenografia: Eva Farkašová
muzyka: Robert Mankovecký


obsada:
Dorota Nowak, Agnieszka Zyskowska-Biskup, Elżbieta Żłobicka, Jan Chraboł, Tomasz Szczygielski, Andrzej Szymański


spektakl dla widzów powyżej 6 lat

 Oto, co na temat najnowszej realizacji mówi reżyser, Marián Pecko:

  „Światełko” to delikatna, krucha opowieść, baśń, która pozwala na poważną rozmowę z dziećmi o trudnych sprawach. Autorka, Malina Prześluga,  jest świadoma odpowiedzialności, którą mamy my, dorośli, kiedy codziennie odpowiadamy na pytania naszych dzieci. Pytania naiwne, banalne, ważne i bardzo ważne.
   Dziecko, jak każda rozsądna istota ma prawo do zadawania pytań i do poznania prawdy.
To od nas – dorosłych - naszej siły, odwagi i mądrości zależy, czy i w jaki sposób włączymy nasze dzieci do odkrywania tajemnic naszego wspólnego świata.
  Sztuka jest w naszym życiu nie do zastąpienia. Jedną z jej szlachetnych cech jest - w moim głębokim przekonaniu -  pomaganie ludziom w pozbyciu się strachu. „Światełko” jest właśnie opowieścią na ten temat. Mocno stoi po stronie dzieci pomagając im, odpowiadając na ważne pytania na temat życia i śmierci. Ale głównie rozmawia z dziećmi o nadziei.
   To opowieść  o światełku, które świeci w każdym z nas. O światełku oświetlającym nasze drogi. O światełku, które świeci, kiedy nas już nie ma. O światełku, które jest naszą wielką nadzieją. I nie ważne, w jaki sposób każdy z nas będzie to światło nazywać.
  Jestem wdzięczny  Teatrowi Lalki i Aktora  w Opolu, że zaproponowano mi realizację tekstu utalentowanej pisarki Maliny Prześlugi. Wraz z aktorkami i aktorami pokusimy się o mądry teatr, który będzie za pomocą delikatnego humoru rozmawiać z małymi widzami o poważnych sprawach. Cieszę się na to teatralne spotkanie. 

 

-----


     Pewnego dnia z dziecięcego pokoju znika Dziewczynka. Co dzieje się z jej rzeczami i zabawkami, które zostają same? Z pewnością trochę rozrabiają, kłócą się, ale bardzo szybko zaczynają też tęsknić za osóbką, wokół której kręciło się całe ich życie.
    Przedstawienie jest opowieścią o przygodach i emocjach przedmiotów, które muszą zmierzyć się z brakiem najbliższej im osoby. Współdziałanie i zapomnienie o dawnych waśniach pozwala im poradzić sobie z tą nową sytuacją. Postanawiają wyruszyć na poszukiwanie Dziewczynki i choć miejsce, w którym ją znajdują wcale nie jest wesołe, to ich wytrwałość i miłość do dziecka okazuje się bezcenna. To historia o przywiązaniu, przyjaźni i chęci dzielenia się szczęściem.
  Malina Prześluga, autorka o ogromnej wyobraźni, stworzyła wyrazistych i niebanalnych bohaterów, ożywianych z mocą dziecięcej wyobraźni. Jej zdolność dostrzegania duszy nawet w najzwyklejszych rzeczach, słowacki reżyser wykorzystał do stworzenia pełnej nadziei i humoru opowieści utrzymanej w duchu klownady. 


link do sztuki w katalogu:http://nowesztuki.pl/?nodeid=14&sar_id=480
link do strony teatru:
http://www.teatrlalki.opole.pl/index.php?id=416&rtnl=1powrót