Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2012-12-14
"Pręcik" Maliny Prześlugi


Teatr Baj Pomorski w Toruniu


Malina Prześluga
Pręcik


premiera: 30 grudnia 2012

reżyseria i scenografia: Zbigniew Lisowski
muzyka: Rafał Skonieczny i Mateusz Jagielski

Spektakl dla dzieci od lat 7

 

"Bo my, misie i ludzie, mamy w środku taki jakby pręcik.
Gdy wszystko jest dobrze, to on świeci, jak w żarówce.
Ale czasami jakiś inny człowiek, albo przykre zdarzenie,
czy choroba nam ten pręcik gasi. I wtedy boli"

(Łysy Joe, pluszowy miś)


 

OBSADA:

Kapeć – Krzysztof Grzęda 

Kapciowa – Edyta Soboczyńska

Poduszka – Edyta Łukaszewicz-Lisowska

Budzik – Jacek Pysiak

Łysy Joe – Krzysztof Parda

Dziewczynka – Dominika Miękus

Smutne Łóżko – Mirosław SzczepańskiTekst Maliny Prześlugi utrzymany jest w konwencji literatury drogi. Historia to nietypowa, bo opowiedziana z perspektywy przedmiotów codziennego użytku, stąd obecne w spektaklu elementy teatru absurdu i teatru przedmiotu.

PRĘCIK jest opowieścią o sile miłości, o oddaniu i o poświęceniu, z których zaczynamy sobie zdawać dopiero wtedy, gdy kogoś tracimy. Przedstawienie powstało po to, by pokazać piękno relacji panujących w rodzinie.

Niewiadomo, czemu dziewczynka jest chora - czy dręczy ją choroba duszy czy też ciała. Wiadomo za to na pewno, że są z nią najbliżsi, którzy ją kochają i ze wszystkich sił starają się jej pomóc. "Pręcik" nie jest dla nas opowieścią o śmierci, mimo że bardzo często w ten sposób interpretuje się dramat Prześlugi. Śmierć, podobnie jak w życiu, pojawia się na samym końcu spektaklu, ale przecież w obliczu spraw ostatecznych każde życie jest ostateczne. Jedyną wartością, która może pokonać śmierć jest miłość.

Zbigniew Lisowski

 

 


Pewnego dnia w pokoju małej dziewczynki przedmioty (para kapci, budzik, poduszka i miś) toczą rozmowę o rutynie dnia codziennego. Wszystkie czynności, które wykonują towarzysząc swojej małej właścicielce, wydają im się nużące i męczące. W kiepskich nastrojach oczekują początku dnia dziewczynki. Zaczynają się nawet cieszyć, że może mają tego dnia wakacje. Z czasem narasta w nich niepokój. Czy wyjechała? Zapomniała o nich? A może dorosła? Jedynie pluszowy miś, zapodziany gdzieś pod łóżkiem, widział, co zaszło w nocy. Dziewczynkę zabrało pogotowie. Wszyscy bohaterowie postanawiają do niej dołączyć - pakują się do torby podróżnej i wyruszają w drogę do szpitala.


strona teatru: http://www.bajpomorski.art.pl/teatr.php?id=302

opis sztuki w katalogu: http://nowesztuki.pl/?nodeid=14&sar_id=480


powrót