Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2012-10-05
Premiera "Pastorałki" w warszawskim Teatrze BajTeatr Baj

Paweł Pawlik

"Pastorałka"

premiera: 6 października 2012

reżyseria: Honorata Mierzejewska-Mikosza
asystent reżysera: Hanna Kinder-Kiss
scenografia: marika Wojciechowska
muzyka: katarzyna Brochocka


opis spektaklu:

Przedstawienie to świetnie łączy elementy tradycyjnego spektaklu jasełkowego z bajką o zwierzętach. Opowieść o Betlejemskiej Nocy snuta jest z perspektywy zwierząt: Woła i Osła oraz Diabła, który ze wszystkich sił nie chce dopuścić do cudu Bożego Narodzenia. Humor, dowcipne dialogi, wyraziście zarysowane postacie, dobrze skonstruowana dramaturgia przedstawienia powodują, że znana historia intryguje jakby była słyszana, oglądana po raz pierwszy. Współczesna, z radosną fantazją zaprojektowana scenografia i lalki dodają tej scenicznej historii lekkości a zarazem podkreślają jej uniwersalny wymiar i wieczną aktualność.

Po otwarciu jednej ze świątecznych pocztówek zostajemy zaproszeni do jej wnętrza, które przywołuje na nowo noc Bożego Narodzenia, z jej dobrze znanymi bohaterami: Świętą Rodziną, Herodem i całą plejadą szopkowych postaci. Wół i Osioł mówią ludzkim głosem i zaważą na losach Świata, udaremniając zakusy Diabła, który ze wszystkich sił stara się nie dopuścić do należytego uczczenia Świętej Nocy - krzyżuje drogi, gmatwa plany, chce zniszczyć świąteczną kartkę.

Klasycznie skomponowany tekst, inkrustowany licznymi pastorałkami, został zderzony ze współczesną plastyką. Przedstawienie bawi się zwyczajowym ujęciem jasełek, sięga do różnych konwencji, nawiązuje do ruchomych szopek. Humor, dowcipne dialogi, wyraziście zarysowane postacie i dobrze skonstruowana dramaturgia przedstawienia sprawiają, że powszechnie znana, co rok przeżywana historia Bożego Narodzenia, staje się opowieścią, w której z uwagą śledzimy bieg wypadków i przeżywamy losy bohaterów, jakby była historią, którą słyszymy pierwszy raz.

szczegóły na stronie teatru: http://www.teatrbaj.waw.pl/

opis sztuki w katalogu: http://www.nowesztuki.pl/?nodeid=14&sar_id=373powrót