Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2012-09-05
"W brzuchu wilka" Roberta Jarosza


Z materiałów teatru:

 

Najnowszy spektakl Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie pt „W brzuchu wilka” będzie polską prapremierą. Przedstawienie adresowane jest dla młodzieży powyżej 16. lat oraz widzów dorosłych.

 

Autorem sztuki jest Robert Jarosz, reżyser i dramatopisarz, zdobywca licznych nagród konkursach dramatopisarskich. Za tekst „W brzuchu wilka” zdobył nagrodę główną w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym co roku przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2011 roku.

 

Spektakl jest oryginalnym studium analizy relacji przestępcy i ofiary ubranym w formę znanej nam wszystkim bajki - wykorzystuje bowiem motyw historii o Czerwonym Kapturku i wilku. Historię tę można opowiedzieć na dwa sposoby: może być infantylną historyjką dla dzieci, ale może też być przejmującą opowieścią o dojrzewaniu, o dwuznacznej, niemal erotycznej relacji między młodą dziewczyną, a dojrzałym mężczyzną.

 

Spektakl jest przyczynkiem do rozważań o istnieniu agresji w człowieku. Nosicielem agresji jest Wilk. Jego postać wzorowana jest na sylwetkach seryjnych morderców, którzy przeniknęli do społecznej świadomości m.in. dzięki mediom. Bo „W brzuchu wilka” to także spektakl o odpowiedzialności jaką ponoszą media za kreowanie osób moralnie niejednoznacznych i podejrzanych. 

 

Spektakl podejmuje także temat odpowiedzialności matki wobec córki. Stawia pytanie, na ile matka przygotowała swoje dojrzewające dziecko do pełnienia roli kobiety w społeczeństwie. Przewrotnie pojawia się także pytanie o to, czy przypadkiem sama córka nie jest również współwinna tragedii jaka staje się jej udziałem - poprzez sam fakt, że dojrzewa, że chce być ładna i atrakcyjna przez co mimowolnie staje się kusicielką.  

 

Poczynania wilka obserwują Drwale, świadkowie zdarzeń, wzorowani na antyczny chór, wygłaszający odpowiedni komentarz, ale niepodejmujący żadnej akcji.     

 

Robert Jarosz

 

„W brzuchu wilka”

 

Reżyseria: Dariusz Wiktorowicz

 

Muzyka: Mateusz Wiktorowicz

 

Scenografia: Pavel Hubicka

 

Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

 

Projekcje wideo: Mateusz Makselon

 

Asystent reżysera: Michał Kusztal

 

Obsada: Elżbieta Okupska (gościnnie), Tomasz Dajewski (gościnnie), Agnieszka Chodźba (gościnnie), Patrycy Hauke, Karol Kojkoł, Michał Kusztal, Dariusz Wiktorowicz (głos)

 


Premiera: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie: 21 września 2012 r.

 

 powrót