Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2012-04-16
Malina Prześluga w Wałbrzychu!


Wałbrzych. "Malinoczytanie" bajek Maliny Prześlugi

Teatr Lalki i Aktora w związku ze zbliżającą się prapremierą spektaklu "Bajki o Rozczarowanym Rumaku Romualdzie" Maliny Prześlugi przygotował cykl czytań bajek znakomitej autorki młodego pokolenia.

 

 

 

 

18 kwietnia o godz. 16.00 zapraszamy do Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego Biblioteki pod Atlantami, a 20 kwietnia o godz. 17.00 na Małą Scenę Teatru Lalki i Aktora (ilość miejsc ograniczona) na spotkanie z aktorami, którzy będą czytać bajki Maliny Prześlugi. Dzieci poznają przygody niezwykłych bohaterów: mola Zbyszka, kotki Fiu-Fiu czy włosa Patryka.

 

 

Kolejne "malinoczytania" odbędą się w Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu (17.04) oraz na Oddziale Dziecięcym w wałbrzyskim Szpitalu (19.04).

 

 

Prapremiera spektaklu "Bajki o Rozczarowanym Rumaku Romualdzie" Maliny Prześlugi w reż. Lecha Chojnackiego odbędzie się 21 kwietnia o godz. 17.00. Kolejne przedstawienie już 22 kwietnia o godz. 12.30.

 

 

***

 

 

Malina Prześluga - dramatopisarka, bajkopisarka, autorka tekstów piosenek, felietonistka. Absolwentka kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu i Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu w Warszawie. Laureatka Medalu Młodej Sztuki oraz licznych nagród i wyróżnień w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Jej dramaty - wszystkie wydawane przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka - były realizowane jako spektakle oraz słuchowiska radiowe.

 

 

Prześluga słynie w świecie teatru z oryginalnej wyobraźni i ogromnej zdolności do zabawy językiem. Bohaterami jej tekstów są często postaci i przedmioty niestereotypowe, jak: Oczko w Rajstopie, Gęsia Skórka, Antek - antena telewizyjna, mól Zbyszek, włos Patryk czy pchła Majka. Rysunek psychologiczny tworzony jest po mistrzowsku - postaci wykazują się inteligencją, życiową mądrością, nierzadko poruszają tematy egzystencjalne, dlatego też można się z nimi utożsamiać.

 

 

Zarówno dramaty, jak i bajki Maliny Prześlugi są lekkie, błyskotliwe, zabawne, a jednocześnie poważnie traktują młodego odbiorcę. Prześluga patrzy na świat z perspektywy dziecka, pobudza jego wyobraźnię i zaciekawia niemalże każdym aspektem życia, dlatego jej teksty cieszą się powodzeniem wśród najmłodszych.

Materiał nadesłany
13-04-2012

źródło: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/137419.htmlpowrót