Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2012-04-12
Zbliża się premiera "Bajki Zjajki" Macieja Dużyńskiego.


Z maluszkiem do teatru

 

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie zaprasza najmłodsze dzieci na spektakl „Bajka-Zjajka”, który zainauguruje działalność Baby Sceny, nowej inicjatywy Teatru, będącej odpowiedzią na rosnące zainteresowanie spektaklami z nurtu teatru inicjacyjnego dla naj-najmłodszych dzieci od 6. miesiąca życia do lat 5.  

 

„Bajka-Zjajka” to kilkudziesięciominutowa, w pełni profesjonalna realizacja teatralna, odbywająca się w przytulnej przestrzeni, z użyciem kolorowych rekwizytów, pobudzających wyobraźnię małego widza.

Bohaterami spektaklu są Puc i Ciut, którzy, znajdując podczas zabawy jajko, postanawiają się nim zaopiekować. Wkrótce z jajka wykluwa się gąsienica Zjajka, której głównym zajęciem jest pożeranie wszystkiego wokół. Przyjaciele podsuwają jej coraz to różniejsze smakołyki, choć - martwiąc się o jej zdrowie - chcą zainteresować Zjajkę różnymi zabawami. Ta jednak, obojętna na wszystko, je, je i je aż w końcu… głęboko zasypia. Budzi się jako piękny motyl. Zachwyceni Ciut i Puc pragną, by został razem z nimi, ten jednak odlatuje.  

Urok sztuki polega na zabawie językiem, grach słownych opartych na wieloznaczności słów, wykorzystując ich walory dźwiękowe. Bajka, oprócz zabawy, zawiera także walory poznawcze: jest opowieścią o poznawaniu świata, dorastaniu i narodzinach przyjaźni.  

Kameralny charakter spektaklu, możliwość doświadczania różnorodnych wrażeń oraz wymiar edukacyjny sprawi, że jest on idealną propozycją dla każdego maluszka, poznającego właśnie otaczający go świat! Tym bardziej, że zabawa nie kończy się wraz z opuszczeniem kurtyny - po spektaklu dzieci mają okazję zrobić sobie zdjęcie z pluszowymi rekwizytami oraz sympatycznymi bohaterami przedstawienia - Pucem i Ciutem.  

 

Autorem sztuki i jednocześnie reżyserem spektaklu jest Maciej Dużyński, aktor, reżyser, założyciel Teatru Domowego w Poznaniu. „Bajka-Zjajka” została wyróżniona w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2011 i opublikowana w 32. zeszycie „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

 

Będzińska realizacja jest polską prapremierą. Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem teatru i terminami spektaklu na: www.teatr.bedzin.pl

 

Cena biletu: 10 zł (dzieci), 20 zł (dorośli)

Rezerwacja biletów: (32) 269 89 15 (dla widzów indywidualnych)

(32) 267 73 12 (dla grup zorganizowanych)

 

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie

Maciej Dużyński

„Bajka-Zjajka”

reżyseria: Maciej Dużyński

scenografia: Anna Chadaj

muzyka: Marek Żurawski

występują: Karina Abrahamczyk-Zator, Katarzyna Bała

prapremiera: 31 marca 2012 r.

 

źródło: materiały Teatru Dzieci Zagłębiapowrót