Mamy dzisiaj: czwartek, 08 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2012-02-05
"Najmniejszy bal świata" Maliny Prześlugi w Toruniu


Malina Prześluga
Najmniejszy bal świata

reżyseria: Paweł Aigner
scenografia: Jan Polivka
muzyka: Piotr Klimek
wokal: Maria Dąbrowska
reżyseria obrazu: Marcin Klawiński
operator obrazu: Piotr Zarzycki, Waldemar Dziomba
montaż klipów: Krzysztof Parda

Spektakl dla dzieci, łączący teatralne i telewizyjne techniki przekazu, powstaje w toruńskim Teatrze Baj Pomorski. Premierę "Najmniejszego balu świata" zaplanowano na niedzielę. "Najmniejszy bal świata" to przedstawienie multimedialne, które łączy techniki teatru lalkowego z technikami telewizyjnymi i filmowymi.

Nad spektaklem pracowali artyści teatru dla dzieci, których - jak powiedziała Magdalena Jasińska, sekretarz literacki Teatru Baj Pomorski - cechuje szalona wyobraźnia i jednoczesne poważne traktowanie młodego widza. Są to Malina Prześluga, której dramaty zaczynają się cieszyć coraz większym powodzeniem, oraz Paweł Aigner znany już w Toruniu z takich przedstawień, jak choćby "Na Arce o ósmej", czy "Pinokio" - dodała Jasińska.

Przedstawienie adresowane jest zarówno do dzieci, jak i widzów dorosłych. Jak podkreślają twórcy spektaklu, chcą oni podpowiedzieć jak sobie poradzić z dziecięcym buntem, jak uczyć dzieci trudnej sztuki przepraszania i dziękowania, czy w jaki sposób wytłumaczyć dziecku, jak ważny jest szacunek wobec drugiego człowieka.

Główna bohaterka przedstawienia, Migawka, odbywa podróż inicjacyjną, podczas której uczy się trudnej sztuki panowania nad swoimi emocjami, przede wszystkim zaś szanowania drugiego człowieka, okazywania mu uczuć i empatii. Przedstawienie zostało pomyślane, jako program telewizyjny o nazwie "Najmniejszy bal świata", w którym toczy się rozmowa o "trudnych" dzieciach.

- Pomysł na toruńską inscenizację różni się od tekstu dramatu, dlatego też jego autorka Malina Prześluga zgodziła się go zmodyfikować tak, by opowieść współgrała z realiami programu telewizyjnego. W ten sposób Pan Przechodzień stał się Panem Prezenterem, a rodzina królewska przeobraziła się w polską rodzinę o nazwisku Król - zaznaczyła Jasińska.

W przedstawieniu wykorzystanych zostanie m.in. sześć kamer, dwa ekrany, specjalne nagłośnienie, teledyski, filmy blue box służący do kreowania wirtualnej scenografii. Wszystko to ma tworzyć iluzję podglądania przez widzów prawdziwego planu filmowego. Premiera odbędzie się w niedzielę, 5 lutego

źródło: PAPpowrót