Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2011-10-10
ATEST dla Baja Pomorskiego za spektakl Pawła Aignera

Teatr Baj Pomorski z Torunia otrzymał ATEST 2010, wyróżnienie dla najlepszych produkcji dla młodego widza, przyznawane przez Polski Ośrodek Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Wyróżnienie przyznano za spektakl "Na Arce o ósmej" w reżyserii Pawła Aignera. Sztuka Ulricha Huba drukowana była w "Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży" a spektakl pokazany zostanie w Poznaniu w ramach Finale Biennale (16 października, godz. 17.00 i 17 października, godz. 9.00 i 12.00, Teatr Polski w Poznaniu).

Impulsem do powstania sztuki Na Arce o ósmej był projekt niemieckich wydawców na stworzenie pięciu współczesnych dramatów, których głównym tematem będzie szeroko rozumiana religia. Źródłem literackim dla dramatu Na Arce o ósmej stała się Biblia, z której autor wybrał historię Noego i Arki. Ulrich Hub odważnie, ale też z dużym poczuciem humoru wybrał pingwiny na protagonistów swej sztuki. Zwierzęta rozważają, czy ktoś może istnieć, jeśli go nie widać; jak wygląda Bóg. Pytania te stawiają bezpośrednio i bez patosu. Ich wątpliwości stają się drogą do odważnego podejmowania ważkich tematów, do otwartego myślenia i samodzielnej refleksji.

To niejedyne wyróżnienie dla toruńskiej sceny. W ostatnich dniach Baj Pomorski przebywał w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Zaprezentował przedstawienie "Jaskółeczka" na V Międzynarodowym Festiwalu Klasyki Teatru Lalek OBEREGY. Za scenografię do tego spektaklu wyróżnienie otrzymał Pavel Hubicka.

źródło: e-teatr.pl


powrót