Mamy dzisiaj: wtorek, 06 grudnia 2022
 
 Znajdź w katalogu
Autor sztuki:
Tytuł sztuki:


Aktualność
2010-12-05
"Pastorałka dla woła i osła" - premiera w Katowicach

Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

zaprasza

Paweł Pawlik
Pastorałka dla woła i osła

premiera: 4 grudnia 2010

reżyseria: Karel Brožek
scenografia: Urszula Kubicz-Fik
muzyka: Violetta Rotter-Kozera

Obsada:

Krystyna Nowińska
Ewa Reymann
Aleksandra Zawalska
Marek Dindorf
Piotr Gabriel
Jacek Popławski

Z MATERIAŁU TEATRU:

Anioł i Diabeł kłócą się przed świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem utrudzony pracą w polu Wół straszy Osła, że gospodarz zrobi z niego kiełbasę. W końcu zwierzęta postanawiają uciec do Raju.

Spotkany po drodze Diabeł sprytnie podbudowuje ich „ego” wmawiając, że są stworzone do rządzenia, a świat będzie naprawdę szczęśliwy dopiero wówczas, gdy bydlęta przejmą nad nim władzę; wtedy nastanie prawdziwy Raj. Na początek wysyła Woła i Osła do pałacu Heroda, a konkretnie do cesarskiej kuchni – to tam mają wziąć udział w spisku i przejąć rządy. Naiwne bydlęta nie domyślają się, co naprawdę zrobi z nimi herodowy kucharz.

Zwierzęta nie docierają jednak do pałacu; zmęczone drogą trafiają natomiast na szopę, w której zamierzają odpocząć. Odkrywając w niej zziębniętą Świętą Rodzinę, postanawiają ogrzać Maryję z Dzieciątkiem i Józefa. Chuchają z całych sił! Dołącza do nich Anioł, a i Diabeł wzrusza się na wspomnienie kołyszącej go w dzieciństwie matki.

Inscenizacja nawiązuje do miejskiego folkloru, naiwnego śląskiego malarstwa (estetyki twórców tzw. Grupy Janowskiej z katowickiego osiedla Nikiszowiec) i podwórkowych występów.

Dodajmy, że spektakl przeznaczony jest dla widzów w każdym wieku.


Zobacz OPIS SZTUKI w katalogu
powrót